5 paź '21

Coworking

Coworking
()

Spis treści

Wszyscy pamiętamy zeszłoroczną nieplanowaną zmianę trybu pracy ze stacjonarnej na zdalną spowodowaną pandemią. Dla każdego było to trudne, nagle trzeba było przeorganizować swoje życie tak, aby pogodzić obowiązki zawodowe z osobistymi, wypełniając je w jednym miejscu – swoim domu. To nie tylko pracownicy musieli dostosować się do nowej rzeczywistości. Firmy, które wynajmowały i udostępniały pomieszczenia i przestrzeń do pracy dla swoich pracowników również musiały znaleźć sposób na poradzenie sobie z zaistniałą sytuacją.

Z dnia na dzień biura opustoszały, nikt nie użytkował lokali, za które w dalszym ciągu trzeba było płacić. Skutkiem tego były liczne rezygnacje z wynajmowania przestrzeni biurowej. Niektóre firmy postanowiły całkowicie zmienić tryb pracy na zdalny. Dodatkowo, po przystosowaniu się do sytuacji przez pracowników, okazało się, że nie wszyscy są ochoczo nastawieni na powrót do biur. Oznaczało to powrót do czasami zatłoczonego, głośnego biura.

Co to jest coworking?

Dla wielu osób praca zdalna stała się komfortowa, ponieważ mogą w pełni skupić się na wykonywanym zadaniu, łatwiej jest zorganizować sobie czas, nie ma aż tylu bodźców, które mogą rozpraszać. Dodatkowo nie tracą czasu i pieniędzy na dojazd do biura. Z drugiej strony, największym zarzutem do pracy z domu był brak wyraźnej granicy między życiem prywatnym a zawodowym. To zachwianie koncepcji work-life balance spowodowało wzrost zainteresowania coworkingiem, który daje możliwość wynajęcia powierzchni, biurka i pomieszczenia do wykonywania pracy.

Zalety i wady coworkingu

Zaletą coworkingu jest m.in. niższy koszt wynajmu niż w przypadku tradycyjnych biur oraz możliwość wynajmu krótkoterminowego, np. tylko na jeden dzień czy miesiąc. Dodatkowo dużym plusem firm oferujących przestrzenie coworkingowe jest kompleksowość usług, w skład których wchodzą zarówno usługi administracyjne, odbieranie oraz wysyłanie paczek i poczty, jak i zapewnienie dostępu do urządzeń biurowych czy kuchni.

Należy mieć na uwadze, że coworking niekoniecznie jest odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich. Osoby lubiące pracować w ciszy, mając własną, zagospodarowaną po swojemu przestrzeń, mogą czuć się nieswojo w tego typu miejscach. Warto więc sprawdzić dostępne przestrzenie coworkingowe korzystając z wynajmu krótkoterminowego. Obecnie, jest to bardzo proste, ponieważ coraz więcej łatwo dostępnych lokali takich jak kawiarnie, decyduje się na wprowadzenie coworkingu do oferowanych usług. Może akurat opcja pracy w takim miejscu okaże się komfortowa i będzie miała pozytywne skutki w życiu zawodowym.

Autor: Weronika Kowalczyk

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.