28 sie '16

Passo dello Stelvio – jedna z najbardziej widokowych dróg Europy

Passo dello Stelvio to włoska przełęcz łącząca miejscowości Stelvio i Bormio, która leży na wysokości 2757 m n.p.m. Słynie nie tylko z tego, że jest to trasa wysokogórska, ale też z dużej liczby zakrętów, które należy pokonać, by wjechać na szczyt. Jest ich aż 48 i są niezwykle ostre. Jadąc tą drogą, wydaje się, że należy zawrócić aniżeli skręcić. Droga jest otwarta tylko w sezonie letnim, jest więc oblegana przez turystów. Na trasie aż roi się od rowerów, motorów, czy samochodów. O dziwo nie brakuje też kamperów, a trasę można przebyć też autobusem, którego przystanek znajduje się na szczycie.

Passo dello Stelvio – ciekawostki

Droga została zbudowana w latach 1820- 1825. W sumie ma długość ponad 45 kilometrów o średnim nachyleniu powyżej 7 procent, a różnica wysokości to zależnie od strony szczytu 1533 lub 1800 metrów.

Ze względu na swoje zalety Passo dello Stelvio jest wyjątkową drogą. Uważa się ją za jedną z najbardziej krętych, najbardziej widokową, a nawet za jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg w Europie. Stanowi naprawdę duże wyzwanie dla kolarzy. Przełęcz ta często jest fragmentem słynnego wyścigu Giro d`Italia jako jej najwyższy fragment. Jedno jest pewne, kto raz tam pojedzie i zobaczy ją „na żywo”, na pewno zapamięta na całe życie.

Passo dello Stelvio zadziwia, czaruje, zaskakuje. Jest idealnym połączeniem piękna majestatycznych gór i pracy człowieka dzięki temu, że przebiega przez teren Parku Narodowego Stelvio, który istnieje tam już od 1935 roku. Z jednej strony mamy dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną – restauracje, parking, sklepiki, a z drugiej bliski kontakt z naturą niezniszczoną przez człowieka. Jadąc drogą, patrzymy na szczyty gór i lodowiec. Przełęcz okrzyknięta została nawet jako „najlepsza droga do jazdy samochodem na świecie” przez prowadzących słynny program motoryzacyjny „Top Gear”. Co prawda potem utraciła swój tytuł na korzyść innej drogi znajdującej się w Rumunii. Niezależnie od tego, czy lubicie auta, motory, czy raczej cenicie sobie górskie krajobrazy, Passo dello Stelvio jest warte tego, by zobaczyć je chociaż raz!