27 cze '18

Dlaczego warto studiować i prowadzić własną działalność gospodarczą

Większość studentów posiada główne źródło utrzymania w postaci pieniędzy od rodziców, stypendiów lub dodatkowej pracy, jednak wiele osób ma ciekawe pasje i zainteresowania, które może przełożyć na całkiem dochodowy biznes…

Czy warto studiować i prowadzić działalność gospodarczą?

Będąc studentami mamy dużo nauki, większość czasu spędzamy na uczelni, a potrzebujemy jeszcze czasu dla siebie, więc kiedy moglibyśmy znaleźć czas na firmę? Uwierzcie, jeśli się chce – można wszystko! Uwierzcie w siebie, pomyślcie, czy macie pasje, które chcielibyście rozwinąć, a przy tym zarobić i poczuć się niezależnymi finansowo, znajdźcie odpowiednie programy z dofinansowaniami i ruszajcie, a ja podpowiem Wam, jakie są zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

czy warto studiować i prowadzić działalność gospodarczą

Zalety otwarcia firmy na studiach

Robisz to, co lubisz

Własna działalność gospodarcza pozwoli Ci robić to, co lubisz, a przy tym zarabiać pieniądze. Czy jest wspanialsza praca od tej, która jest jednocześnie naszą pasją? Przedsiębiorczość i kreatywność są dużymi motywatorami do działania, jeśli robimy coś z pasji, nasza praca jest twórcza, a nie odtwórcza. Każdy ma w swojej głowie pomysły, które mogą stać się patentem na stworzenie czegoś nowego. Pamiętaj o maksymie „Rób to co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”.

Płacisz i odliczasz

Działalność gospodarcza wiąże się z płaceniem podatków, ale każdy przedsiębiorca ma możliwość zaliczyć przeróżne wydatki w koszty prowadzenia firmy. W tym wypadku opodatkowane są dochody, czyli przychody pomniejszone o koszty. Prowadząc jednoosobową działalność, w koszty można wliczyć abonament za telefon, czy kupno laptopa. Dodatkowo przez pół roku wedle Konstytucji Biznesu 2018 początkujący przedsiębiorca zwolniony jest z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, a przez kolejne dwa lata płaci obniżone składki ZUS.

Zarządzasz swoim czasem i przestrzenią jak chcesz

Pracując na etacie, musimy dopasować się do wymagań szefa. Pracując u siebie, jesteśmy swoimi szefami i zarządzamy swoim czasem tak, jak chcemy. To Ty decydujesz, kiedy masz czas na przerwę lub wolny dzień – poczujesz się dzięki temu niezależny i wolny. Pracując u siebie, masz również możliwość pracować z każdego miejsca na świecie. Możesz odpisywać na służbowe maile przy biurku, na kawie w restauracji, czy w parku. W pracy u siebie liczą się efekty.

Jesteś sam sobie szefem i dobierasz sobie pracowników

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej Twoi klienci, podwykonawcy i współpracownicy są dobierani na podstawie tylko Twoich preferencji. Z każdym z Nich możesz zakończyć współpracę, sam wybierasz, z kim chcesz współpracować i na jakich zasadach.

Nie zaznasz monotonii

Pracując we własnej firmie, jesteś szefem, księgowym, handlowcem i producentem w jednej osobie. Każdego dnia musisz wykonywać inne zadanie, rozmawiać z ludźmi i załatwiać różne sprawy. Dzięki temu uczysz się elastyczności i podejścia do ludzi.

Podsumowanie

Jak widać, jest parę głównych zalet prowadzenia działalności. Rozwijają pasję, sprawiają, że życie jest barwne i pozwalają na dużą swobodę działania. Z całą pewnością, otwierając własną firmę na studiach, trzeba mieć dużo odwagi i samozaparcia, ale przecież do odważnych świat należy!

Autor: Angelika Barzyk