4 lis '23

Cyberbezpieczeństwo – czym jest i dlaczego jest kluczowe?

Cyberbezpieczeństwo – czym jest i dlaczego jest kluczowe?
()

Cyberbezpieczeństwo obejmuje szeroki zakres działań, które zapewniają ochronę danych i systemów wewnętrznych przed zagrożeniami w świecie cyberprzestrzeni. Podstawowym celem cyberbezpieczeństwa jest minimalizacja ryzyka, jakie niosą za sobą cyberataki oraz zapewnienie skutecznej ochrony przed nieuprawnionym dostępem do danych, a także programów, sieci czy systemów. Wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń pozwala na sprzedaż, chat czy przeglądanie stron internetowych bez ryzyka i zagrożeń. W takim razie, jak ochronić się przed cyberatakami? Zapraszamy do lektury!

Rodzaje cyberbezpieczeństwa

Działania w zakresie cyberbezpieczeństwa obejmują utrzymanie środków bezpieczeństwa najczęściej w następujących obszarach:

– bezpieczeństwo sieci,

– bezpieczeństwo aplikacji,

– bezpieczeństwo danych i infrastruktury,

– bezpieczeństwo danych osobowych,

– ochrona punktów końcowych,

– bezpieczeństwo chmury,

– bezpieczeństwo mobilne,

– bezpieczeństwo odzyskania danych po awarii.

Najpopularniejsze cyberataki

Oto 5 najpopularniejszych cyberataków:

Złośliwe oprogramowanie (malware) – rodzaj złośliwego oprogramowania, w składzie którego możemy znaleźć wirusy, robaki, trojany, oprogramowanie szpiegujące, oprogramowanie reklamowe i oprogramowanie ransomware. Cyberprzestępca realizuje swój cel poprzez przejęcie kontroli nad komputerem i działanie szkodliwe.

Phishing – rodzaj cyberataku, gdzie cyberprzestępca chce wyłudzić od ofiary informacje poufne, podszywając się pod inną osobę lub instytucję. Atak przybiera zwykle postać fałszywych wiadomości mailowych lub SMS-owych z linkami, po których kliknięciu umożliwiany zostaje dostęp cyberprzestępcy do danych.

Blokada usług (Denial of Service, DoS) – rodzaj ataku na system komputerowy lub usługę sieciową. Cyberprzestępca generuje ogromny ruch w sieci poprzez nadmiar wysyłanych informacji i działanie rozproszone celem przeciążenia usługi, serwera lub połączenia sieciowego i wymuszenia zatrzymania.

Man in the middle (MitM)  – rodzaj ataku sieciowego, którego ideą jest przechwytywanie danych wymienianych pomiędzy stronami uczestniczącymi w komunikacji lub możliwość ich modyfikacji celem kradzieży poufnych informacji.

Atak zero-day – jest to atak spowodowany przez lukę, która jest nieznana jeszcze twórcy oprogramowania oraz użytkownikom. Brak wdrożonych odpowiednich zabezpieczeń przy oprogramowaniu pozwala na natychmiastowy dostęp do systemu ofiary. 

Jak chronić się przed cyberatakami?

Chociaż żaden środek bezpieczeństwa nie gwarantuje 100% ochrony, może jednak skutecznie zminimalizować ryzyko nieoczekiwanych cyberataków poprzez wdrożenie odpowiednich narzędzi i procedur w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Oto 8 kluczowych zasad ochrony przed cyberatakami:

1. Instalacja najnowszego oprogramowania antywirusowego.

2. Przeprowadzanie regularnych aktualizacji oprogramowania.

3. Zachowanie ostrożności przy otwieraniu wiadomości e-mail pochodzących z nieznanych źródeł.

4. Włączenie zapory sieciowej.

5. Wykorzystanie szyfrowania podczas transakcji bankowych.

6. Zapoznanie się z aktualną licencją i warunkami użytkowania.

7. Używanie oryginalnego systemu i aplikacji, pochodzących z legalnego źródła.

8. Korzystanie z dwuskładnikowej weryfikacji przy logowaniu oraz zadbanie o zróżnicowane i silne hasła.

Jeśli interesuje Cię ten temat i chciałbyś rozwijać się w tej dziedzinie zapraszamy do WSZiB na studia podyplomowe realizowane na kierunku Specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa. Ich głównym partnerem jest firma HSBC Service Delivery (Polska) Sp. z o. o, jedna z największych instytucji finansowych na całym świecie. Dodatkowo studia wspierane są przez znaczące podmioty, takie jak: Fundacja AI LAW TECH, Cyber Women Community, ISACA, #CyberMadeInPoland oraz (ISC)2 Poland Chapter.

Poznaj również wpis o tym, czym jest coworking!

Autor: Agnieszka Szafarska

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.