1 lip '21

Jak tworzyć mapy myśli? Narzędzie efektywnej nauki

Jak tworzyć mapy myśli? Narzędzie efektywnej nauki
()

Obserwujemy coraz większy problem z koncentracją, jesteśmy zabiegani i zmęczeni. Dlatego wtedy dobrze sprawdza się mapa myśli, która moim zdaniem jest narzędziem efektywnej nauki.

Czym są mapy myśli?

Tony i Barry Buzani – to im zawdzięczamy powstanie tej metody. Uruchomili naszą wyobraźnię, rytm i postrzeganie przestrzenne. Ich celem było podniesienie rezultatów w nauce i pracy w jak najbardziej przyjemny sposób przynoszący trwałe efekty. Uważali, że tworzenie mapy myśli sprzyja myśleniu wielokierunkowemu i twórczemu. Tutaj wkracza mind mapping, w którym używamy krótkich haseł i rysunków. Nie ma miejsca na monotonię. Jak radził sam Tony: „Daj się ponieść swojej wyobraźni – twórz mapy nawet najbardziej abstrakcyjne i absurdalne”.

Jak tworzyć mapy myśli?

Weź do ręki notes, a na środku umieść słowo, do którego wszystko będzie się sprowadzać. Warto je wyróżnić, chociażby poprzez napisanie go kolorem. Zastanów się nad zagadnieniami dotyczącymi tego wyrazu. Wypisz je i połącz z nim za pomocą strzałek. Co ważne, mapa myśli rozwija się od ogółu do szczegółu, dlatego każde dalsze rozgałęzienie należy umieszczać w mniej widocznej wersji tak, by zachować hierarchię. Używaj przy tym wielkich liter i ograniczaj się do minimum. Schemat musi być przejrzysty, a jego odczytanie ma zająć dosłownie chwilę.

Zasady tworzenia mapy myśli – pamiętaj o kolorach!

Używaj kolorów czy znaków, możesz wyodrębnić nimi każdą kolejną kategorię. Skojarzenie słów z obrazem znacząco ułatwia zapamiętywanie. Pamiętaj o tym, by zachować umiar, inaczej stworzona mapa myśli stanie się zbyt chaotyczna. Wszystko opiera się na systemie skojarzeń, który ma przywoływać nam zdobytą wiedzę. Jeśli słowo klucz nie opisuje w pełni przeznaczenia naszej notatki, warto rozważyć nadanie tytułu. Dodatkowym ułatwieniem będzie umieszczenie na niej daty. Dzięki temu chcąc korzystać z mapy myśli po jakimś czasie, szybciej znajdziemy materiały uzupełniające, które np. zapisaliśmy w tym samym okresie na naszym komputerze.

Dlaczego mapy myśli są efektywnym narzędziem nauki?

To teraz wyjaśnijmy sobie, dlaczego ta metoda zapewnia nam dobre rezultaty. Tradycyjne notatki, sporządzane w linii prostej, nie angażują w większym stopniu naszego mózgu i kreatywności. W momencie, gdy tworzymy mapę myśli, pracują obie półkule. Tworzymy system skojarzeń, który w przyszłości pozwala nam na odtwarzanie informacji z pamięci. Zbudowane w ten sposób schematy służą nie tylko do nauki, ale i do planowania, zarządzania, a nawet do rozwiązywania problemów. Warto tym samym poświęcić czas na stworzenie mapy myśli, która nam go później oszczędzi, jak i zwiększy przy tym efektywność czy to w pracy czy w kole naukowym. A więc do dzieła!

Autor: Agata Tomczyk

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.