20 gru '17

Psie sporty

()

W dzisiejszych czasach coraz więcej z nas sięga po buty do biegania. Moda na sport zaczęła się stosunkowo niedawno. Niegdyś puste chodniki teraz zapełniają się niestrudzonymi biegaczami i rowerzystami, niekiedy bez względu na pogodę i porę roku. Powstają nowe siłownie, bo wzrasta zapotrzebowanie na nie. Skoro jesteśmy tacy chętni do aktywności, to czemu by nie spróbować robić coś wraz z naszym czworonożnym przyjacielem?

Istnieje kilka psich sportów, o których pewnie większość nawet nie słyszała. Być może zastanawiacie się, czy wasz pupil się do tego nadaje. Każdy znajdzie coś dla siebie, a na dodatek zwierzak będzie przeszczęśliwy, że będzie mógł robić coś wspólnie z Wami.

Najpopularniejsze psie sporty:

Dogfrisbee – polega na rzucaniu dysku przez człowieka i chwytaniu go przez psa. Dodatkowe punkty uzyskuje pies, który podczas łapania dysku odrywa wszystkie kończyny od podłoża. Wyróżniamy kilka dysyplin dogfrisbee, m.in. superminidistance – w którym to na specjalnie wyznaczonym polu pies aportuje dysk, timetrial – polega na wykonaniu dwóch 20-metrowych rzutów, złapanych przez psa w jak najkrótszym czasie, longdistance – polega na wykonaniu jak najdłuższego rzutu, freestyle – tutaj człowiek pokazuje różne techniki rzutów, a pies różne chwyty, a wszystko to jest zebrane w zgrabny układ z muzyką.

Agility – sport dla psów polegający na tym, że pies, prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami, musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód. Pies musi zaliczyć przeszkody w odpowiedniej kolejności, ale nie zna ich układu przed startem (przewodnicy przed startem mają czas na zapoznanie się z układem toru i ich zadaniem jest sprawne poprowadzenie psa przez tor). Należy zaliczać tzw. strefy kontaktu, np. pies wbiegając na równię pochyłą nie może od razu skoczyć na jej szczyt, ale musi zaliczyć tę strefę (choćby jedną łapą).

Flyball – wyścigi równoległe psich sztafet. Zadanie każdego psa polega na przebiegnięciu przez cztery przeszkody do maszyny tzw. box’u, który po naciśnięciu łapą (lub w przypadku małych i lekkich psów – całym ciałem) wyrzuca piłkę, a następnie powrót z tą piłką do właściciela w jak najkrótszym czasie. Sport ten uprawia się w drużynach, składających się z czterech psów. Opiekunowie psów podczas trwania wyścigu pozostają poza linią startu-mety.

Obedience – to nic innego jak posłuszeństwo sportowe. Pies musi wykonywać komendy wydane przez przewodnika, m. in. musi umieć chodzić przy nodze bez smyczy, przynosić rzucony przedmiot, przychodzić na zawołanie, wykonywać siad – waruj, gdzie przewodnik oddala się na kilka metrów, a pies musi pozostać na miejscu. Żeby móc wystartować w zawodach trzeba zdać przynajmniej jeden z dwóch egzaminów PT-1 lub bardziej zaawansowany PT-2.

Istnieją też inne mniej popularne psie sporty:

  • Pasienie – dotyczy to ras psów pasterskich, które posiadają naturalny instynkt zaganiania.
  • Dogtrekking – turystyka górska z psem przypiętym do opiekuna za pomocą linki amortyzowanej oraz pasa biodrowego.
  • Psie zaprzęgi – dla psów pociągowych. Najczęściej biegają w nich takie rasy jak: Alaskan Malamut, Syberian Husky i Samoyedy.

Jak widać mamy wiele różnych możliwości. Jeśli nie chcemy się „bawić” w typowo psi sport – zawsze pozostaje nam nauczenie pupila biegania razem z nami lub przy rowerze. Jeśli mamy małego pieska zawsze na rowerze możemy zainstalować specjalny koszyk, żeby mógł jeździć razem z nami.


Autor: Amanda Chawińska

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis-multum-kwiecien-2024
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.