20 lut '18

Pomnik miłości zastygłej w kamień

Historia Taj Mahal

W 1000 roku islamskiego kalendarza, czyli 15 stycznia 1592 r. urodził się Książę Khurram z Dynastii Wielkich Mongołów. Od tego dnia, świat rodziny stał się radosnym, stąd imię, które nadała mu matka oznaczające „radosny”. Po objęciu tronu przyjął przydomek Sahdżahan „Pan Świata”. Piętnaście wiosen minęło na spokojnym życiu, aż nagle przechadzając się po bazarze w Agrze, zobaczył dziewczynę, o której poeci mówili, że „Księżyc wstydząc się ukrył twarz przed nią”. Strzała Amora uderzyła obojga już od pierwszego wejrzenia. Kobieta była niespotykanie piękna, cnotliwa i pełna wdzięku, dlatego po ślubie przyjęła imię Mumtaz Mahal, co oznacza „Ozdoba Pałacu” lub „Wybranka Haremu”. Mąż kochał ją bezgranicznie, darzył największym zaufaniem, zabierał ze sobą nawet na wyprawy wojenne. Również w 1631, gdy wyruszył z armią podporządkować sobie buntowników, Mumtaz mimo stanu błogosławionemu, była przy nim.

Kwietniowym wieczorem wydała na świat ich czternaste dziecko, niestety noc zastała ją bez tchu. Po śmierci małżonki Sadżahan osiwiał z rozpaczy w ciągu kilkunastu godzin. Pół roku później postawił pierwszy fundament budynku, upamiętniającego żonę. Postanowił zbudować grobowiec, jakiego świat nie widział, który byłby godzien Mumtaz, nieporównywalny do żadnej budowli na świecie. I tak powstał Taj Mahal, w Agrze, nad rzeką Jamuną, w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Robotnicy, po ukończeniu zostali pozbawieni kciuków, aby nie mieli możliwości powtórzenia dzieła. Ponoć Szadżahan chciał wybudować podobny, ale czarny grobowiec dla siebie na przeciwległym brzegu Jamuny i obydwa grobowce połączyć mostem, jednak w 1658 r. został uwięziony przez syna w Czerwonym Forcie w Agrze. Jego życie minęło na oglądaniu Taj Mahal z okna wieży, a po śmierci spoczął obok swojej ukochanej, gdzie leżą do dziś.

Taj Mahal – najważniejsze informacje

Kilka faktów o Taj Mahal:

• Położenie: Dharmapuri, Forest Colony, Tajganj, Agra, Uttar Pradesh 282001, Indie
  • Główny architekt: Isa Chan z perskiego Szirazu
  • Koszt budowy: 3 mln rupii (60 mln $)
  • Czas trwania budowy: 22 lata (1632-1654)
  • Ilość robotników: 20-25 tys.
  • Koszt wstępu: 960 INR dla turystów, a Hindusi płacą jedynie 20 IRN (1 IRN=0,055 zł)

„Wrażenie ogólne przechodzi wszelkie oczekiwania. Prostota projektu i bogactwo wykonania łączą się w cudowne dzieło sztuki, które porównywalne być może ze świątyniami Greków, najsłynniejszymi katedrami średniowiecza, pięknem renesansowym.” – Karl Baedeker, podróżnik

Taj Mahal jest niczym świadoma swej urody kobieta, w której towarzystwie czujemy się onieśmieleni, ale przy której chcemy być a makijaż kwietnych inkrustacji, ażurowych zdobień i cytatów z Koranu nie pozwala oderwać oczu od pomnika miłości zastygłej w kamień” – turysta

Autor: Marlena Bielska