14 maj '18

Pierwsza krzyżówka świata

Pierwsza krzyżówka świata
()

Krzyżówki, niejednokrotnie uważane za niezbędnik każdego studenta na nudnych wykładach, są nie tylko idealnym sposobem na zabicie czasu, ale dają możliwość doskonalenia logicznego myślenia i niesamowicie rozwijają pamięć.

Sposób powstania krzyżówki świata

Pierwsza krzyżówka świata ukazała się 21 grudnia 1913 r. w Stanach Zjednoczonych. Historia jej powstania jest prosta. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Artur Wynn, redaktor rozrywkowego dodatku „Fun” do niedzielnej gazety „The New York Sunday World” otrzymał polecenie od swojego przełożonego, aby stworzyć coś ciekawego na święta — coś co przyciągnie uwagę czytelników. Artur ochoczo zabrał się do pracy i wynikiem jego działań stała się nieduża łamigłówka, która jak się później okazało, szybko znalazła grono zwolenników.

Już wcześniej tworzono różnego rodzaju łamigłówki i zagadki, ale wynalazek Wynn’a posiadał pierwsze cechy współczesnych krzyżówek. Był wzorowany na grze towarzyskiej, w którą często grywał dziadek Artura. Gra nazywana była „magicznym kwadratem” albo „podwójnym akrostychem”. Redaktor, wykorzystując jej technikę, stworzył krzyżówkę, której układ miał formę symetrycznego diagramu, posiadającego listę słów do odgadnięcia oraz umieszczone na nim liczby, które wskazywały miejsce, gdzie należy wpisywać właściwe rozwiązania. Diagram otrzymał nazwę „word-cross”, a pierwszym jego wyrażeniem było słówko „FUN” – nawiązujące do nazwy rozrywkowego insertu do gazety.

Ogromne zainteresowanie czytelników przyczyniło się do rozszerzenia zasięgu krzyżówek. Z prowincjonalnego dodatku, po kilku latach krzyżówki zostały wydawane w jednej z najbardziej znanych gazet na świecie („New York Times”). Początkowo tylko w niedzielnych publikacjach, po upływie 25 lat w 1950 r. trafiły do codziennego wydania tej gazety.

Krzyżówki we współczesnym świecie

W dzisiejszych czasach krzyżówki są drukowane masowo, poczynając od jolek, krzyżówek panoramicznych, kończąc na wykreślankach i magicznych. Jako ciekawostkę można dodać, że nie we wszystkich językach jest możliwość układania krzyżówek. Aby udało się tego dokonać, pojedyncze litery alfabetu muszą reprezentować indywidualne głoski. Dlatego też nie można tworzyć krzyżówek w języku chińskim. Dowiedz się również, jak kolory wpływają na człowieka.

Poniżej znajduje się diagram pierwszej krzyżówki. Serdecznie zapraszam do jej rozwiązania.

sposób powstania krzyżówka Pierwsza krzyżówka świata


Autor: Agnieszka Dąbroś

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis-multum-lipiec-2024
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.