5 paź '21

Magia barw

Magia barw
()

Kolory, to one otaczają nas z każdej strony. Instytut Pantone ogłosił w tym roku dwa kolory 2021! Są to Illuminating (w odcieniu żółtego) i Ultimate Gray (w odcieniu szarości). Uzasadnił to tym, że odcień żółtego jest ciepły i optymistyczny, a szarości praktyczny i niezawodny. A co oznaczają inne barwy i jak na nas wpływają? Zachęcam do przeczytania!

Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucie

Zielony

Jest symbolem nadziei, daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju. Redukuje stres, łagodzi pracę układu nerwowego u człowieka. Osoby lubiące i często wybierające ten kolor cechują się obowiązkowością, towarzyskością i bezkonfliktowością. Kolor ten kojarzy się z ekologią i naturą. Spotkamy go w sklepach ze zdrową żywnością, w logach marek zajmujących się wyrobami z warzyw i owoców (np. Tymbark).

Biały

Barwa świeżości, czystości i niewinności. Oznacza pokój, którego symbolem staje się często biały gołąb. W tym kolorze jest również flaga kapitulacji, za pomocą której kiedyś proszono o rozejm. Biel kojarzy nam się z zachowaniem sterylności. Znajduje swoje zastosowanie w medycynie, chociażby przy fartuchach lekarskich. Kolor często lubiany przez indywidualistów za to, że jest plastyczny, współgra z innymi kolorami i poddaje się metamorfozom. Należy jednak uważać z bielą we wnętrzach, ponieważ u osób samotnych może pogłębić poczucie pustki.

Niebieski

Ma duże znaczenie dla naszej psychiki. W jasnych odcieniach symbolizuje czystość, nieskończoność i pokój, a w ciemnych zaufanie, inteligencję i godność. Osoby preferujące tę barwę cechuje zazwyczaj spostrzegawczość, artystyczna dusza, jak i analityczny umysł. Są często wielbicielami sztuki. Kolor ten działa uspokajająco i wyciszająco, a także skłania do refleksji i przemyśleń. Kojarzy się z niebem i wodą, przez co jest symbolem natury w najczystszej postaci. Pomaga w zasypianiu, wyrównuje oddech i ciśnienie krwi.

Czarny

Jest kolorem elegancji i władzy. Pojawia się najczęściej w logach luksusowych marek. Oznacza również doświadczenie. We wschodnich sztukach walki zdobycie mistrzowskich umiejętności nagradzane jest czarnym pasem. Znamy go także z innych skojarzeń takich jak pech, nieszczęście czy niebezpieczeństwo. Od zawsze dominuje u złych postaci, a przebiegnięcie nam drogi przez czarnego kota „zwiastuje”, że czeka nas nieudany dzień. Na tę barwę stawiają osoby lubiące praktyczność, elegancję i mroczne klimaty.

Żółty

Dodaje pewności siebie, pomaga w podejmowaniu decyzji. Jest agresywny, przez co przyciąga uwagę, dlatego też chętnie wykorzystuje go branża marketingowa. Symbolizuje wiosnę, słońce i radość. Zalecany jest do wnętrz dziecięcych jednak przy zachowaniu umiaru. W zbyt dużej ilości powoduje dyskomfort i zaburza spokój. Preferują go osoby towarzyskie, pewne siebie, mające pozytywny styl życia, inteligentne i przy tym wszystkim skromne.

Czerwony

Kolor ten odzwierciedla wolność, odwagę i niezależność. Jest symbolem szczęścia, głównie w Chinach. To tam dzieci noszą często ubrania w odcieniach czerwieni, a dla panien młodych w tych kolorach szyte są suknie ślubne. Dominuje w kalendarzu w datach świątecznych. Sygnalizuje również zagrożenie i zakazy. Jednocześnie jest symbolem miłości i ciepła. Marketing wykorzystuje go do wywołania poczucia nagłej potrzeby i pilności. Jest wybierany przez ludzi aktywnych, dynamicznych i pewnych siebie.

Jak kolory wpływają na człowieka? Podsumowanie

Często nie jesteśmy świadomi tego, jaki wpływ mają na nas poszczególne barwy. Warto przy tym dodać, że są nieodłączną częścią naszego życia. Tak więc warto pokolorować je „na żółto i na niebiesko” dla lepszego codziennego funkcjonowania. 😊

Autor: Agata Tomczyk – Król

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.