20 gru '17

Najwyższy budynek Unii Europejskiej już wkrótce w Warszawie

W styczniu 2017 roku ruszyła budowa najwyższego budynku w Polsce oraz w Unii Europejskiej. Obecnie najwyższym budynkiem w naszym kraju jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (237m), natomiast w Unii Europejskiej przoduje brytyjski The Shard o wysokości 309,7m.

W roku 2020 zakończy się budowa 310-metrowego wieżowca Varso Tower obok Dworca Centralnego na rogu ul. Chmielnej z al. Jana Pawła II w Warszawie. Będzie to kompleks biurowców składający się z 53 pięter. W budynku głównym mają powstać dwa płatne tarasy widokowe. Obok planowane są dwa niższe budynki o wysokościach 81 i 90 m. Całość będzie przecinał pasaż, a parter wypełnią restauracje. Na szczycie będzie dostępny taras widokowy. Cały kompleks ma mieć 140 tys. m2. Inwestycja jest wyceniana na około 2,2 mld zł. Dla porównania kontrakt na inwestycje pięciu budynków Unity Centre (w miejscu krakowskiego szkieletora) wart jest 380 mln zł, a główny budynek Unity Tower będzie mierzył 102,5m.

Za projekt odpowiedzialna jest londyńska spółka Foster + Partners oraz Hermanowicz Rewski Architekci. Dodatkowo warto zaznaczyć, że Varso otrzymała najwyższy poziom ekologicznego certyfikatu BREEAM. Jest to system oceny jakości budynku oraz wpływ na środowisko. Stanowi obecnie jeden z głównych standardów wykorzystywanych w branży nieruchomości.

Autor: Dominika Kowalczyk