22 lut '18

Małopolska Noc Naukowców

Małopolska Noc Naukowców
()

          Małopolska Noc Naukowców jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w regionie, którego celem jest promocja zawodu naukowca i zachęcanie dzieci oraz młodzieży do wybrania kariery naukowej. Jest to też przy okazji promocja potencjału naukowego regionu. Wydarzenie jest organizowane w Małopolsce od 2007 roku.

Początki były skromne – dziesięć lat temu zorganizowano pierwszą edycję Nocy. W początkowej edycji było kilka objawów „choroby wieku dziecięcego”, ale też 3500 zadowolonych uczestników. Był to sygnał, że taka forma się podoba i warto zaplanować więcej. Kolejne edycje i coraz większa satysfakcja, bo Noc rozrosła się do rozmiarów, o jakich wcześniej nikomu się nie śniło. Co do konkretów to w 2007 roku było pięciu partnerów i 3500 gości. W 2016 roku było już czterdziestu partnerów i blisko 77 000 uczestników. Liczby świadczą o tym, że wydarzenie jest coraz bardziej popularne. Wydarzenie ma na celu udowodnienie uczestnikom, że praca naukowca jest bardzo interesująca, a otoczenie składa się z zafascynowanych w swojej pracy ludzi. Pokazywane jest to, że naukowcy w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne. Poprzez zabawę oraz przystępny i zrozumiały dla każdego sposób prezentowane jest to, że praktycznie wszystko co nas otacza jest nauką. Są to przykładowo egzotyczne zwierzaki, samochody przyszłości, wahadło Foucaulta, utopiony telewizor, czy tańczące roboty. Skala i atrakcyjność wydarzeń jest coraz większa. Tworząc program, organizatorzy kładą nacisk na interaktywność warsztatów, eksperymentów oraz pokazów w taki sposób, aby każdy mógł poczuć się naukowcem. Wydarzenie zaczęło się spotykać z dużym uznaniem ze strony uczestników, to znaczy dzieci oraz osób dorosłych. Do nagród przyznanych wydarzeniu należą:

  • najlepsza inicjatywa naukowa w Polsce w plebiscycie „Soczewki Focusa’11”,
  • trzykrotna nagroda rodziców (2012, 2014, 2015) w konkursie Słoneczniki, organizowanym przez portal CzasDzieci.pl, w którym wybierane są najbardziej wartościowe wydarzenia i imprezy dla dzieci.

 

Liczba uczestników z roku na rok ciągle rośnie. Jest to jedna z największych imprez naukowych w Polsce. Rok 2017 cechował się największą w historii skalą przedsięwzięcia. Oto kilka aktualnych faktów:

  • 11-ta edycja,
  • 7 miast (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Niepołomice, Skawina, Andrychów, Chrzanów),
  • 70 lokalizacji w Małopolsce,
  • 44 instytucje partnerskie,
  • zaangażowanych: 250 kół naukowych, 1200 naukowców, 2000 studentów,
  • ponad 1500 aktywności takich jak: warsztaty, pokazy, eksperymenty, czy spotkania z naukowcami.

 

Wśród aktywności w zeszłym roku znalazły się między innymi:

  • ponad 600 demonstracji, pokazów i prezentacji,
  • ponad 550 warsztatów, 150 wykładów, 50 laboratoriów,
  • ponad 100 gier i zabaw oraz ponad 20 wystaw,
  • ponad 40 quizów i zabaw, 67 doświadczeń oraz eksperymentów…

Partnerami i współorganizatorami wydarzenia w Małopolsce są między innymi: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy, muzeum Inżynierii Miejskiej, muzeum Archeologiczne, Instytut Ekspertyz Sądowych, Instytut Fizyki Jądrowej, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Miejska Biblioteka Publiczna, Jagiellońskie Centrum Innowacji oraz firmy Valeo, Delphi, ABB, Comarch i Nokia.

Pod koniec września 2014 roku do czterech miast Regionu: Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza i Niepołomic, dołączyły po raz pierwszy Andrychów i Skawina. Obecnie w wydarzeniu uczestniczy jeszcze Chrzanów. Nokia jako firma dołączyła do Nocy Naukowców w zeszłym roku. Jest tam między innymi wspaniałe laboratorium telekomunikacyjne.

Warto wspomnieć o naszym krakowskim kinie Kijów, które podczas Nocy od lat za darmo organizuje warsztaty i pokazy. Do przykładowych filmów puszczanych w ramach wydarzenia należały „Grawitacja” i „Everest”. Pierwszy to brytyjsko-amerykański film fantastycznonaukowy. Reżyserem jest Alfonso Cuarona, a role główne piastują Geogre Clooney i Sandra Bullock. Grawitacja otrzymała w 2014 roku siedem Oscarów. Film był puszczany z efektami 3D. Każdy otrzymywał okulary dla siebie. Darmowe wejściówki skończyły się tuż przed rozpoczęciem projekcji. Everest jest miejscami nawet ciekawszy. Akcja oparta na faktach ma miejsce w 1996 roku. Podczas wspinaczki na Mount Everest członkowie ekspedycji stawiają czoło potężnej burzy śnieżnej. Film realizowany w Islandii, Wielkiej Brytanii i USA zarobił ponad 200 milionów dolarów. Reżyserem obrazu jest Baltasar Kormakur, a scenariusz przygotowywali Simon Beaufoy i William Nicholson. Film można zobaczyć w Internecie z polskim lektorem bez dopłaty pod adresem: https://www.cda.pl/info/everest_film.

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby zostać wolontariuszami w ramach tego wydarzenia i otrzymać certyfikat z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, zachęcam do kontaktu z pracownikami tej instytucji około dwa, trzy tygodnie przed eventem. Praca wolontariusza jest bardzo prosta. Otrzymuje się gadżety dla uczestników, czasami są krótkie ankiety informacyjne dla gości, aby wyrazili swoje opinie. Czasami można udzielić informacji co jest w planie i gdzie się dane spotkanie odbywa. Większość pracodawców zapewnia jakiś poczęstunek i napoje. Jest to bardzo dobry wpis do CV, a doświadczenie podczas koordynowania prezentacji naukowych i dopieszczanie sali pod kątem gości może się przydać w przyszłości. Praca trwa tylko kilka godzin, atmosfera jest bardzo pozytywna, więc warto spróbować.

 


Autor: Tomasz Pelczar

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis-multum-kwiecien-2024
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.