23 lut '18

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe podczas studiów?

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe podczas studiów?
()

Zacznijmy od początku.

Masz 18 lat, zdajesz maturę, zastanawiasz się nad studiami: dzienne, czy zaoczne? Wolisz studiować zaocznie i pracować, ale praktycznie całą wypłatę musisz wydać na czesne.

Przeraża Cię taka wizja, więc decydujesz się studiować dziennie. Liczysz na pomoc rodziców, stypendium lub dodatkową pracę. Jesteś optymistą, wierzysz, że pogodzisz studia i pracę. Zaczynasz studiować i uświadamiasz sobie, że nie masz czasu na swój ulubiony sport, a tym bardziej na pracę nawet na pół etatu. Zastanawiasz się jak po studiach dostaniesz dobrą pracę, skoro nawet nie masz czasu zdobyć w ich trakcie doświadczenia, a w co drugim ogłoszeniu formuła ,,Wymagane co najmniej 2 – letnie doświadczenie na podobnym stanowisku”. Czujesz, że Twój entuzjazm do studiowania spada, a nie musi tak być.

Sposoby zdobywania doświadczenia zawodowego w trakcie studiów

Możesz mieć 24 lata i bogate CV, wystarczy tylko ruszyć głową, uwierzyć w siebie i poświęcić trochę czasu. Studia to nie tylko intensywna nauka, sesje i egzaminy. To także okres, w którym możesz nabrać cennego doświadczenia i zawrzeć inspirujące znajomości. Możliwości do rozwoju i poszerzenia swojego CV jest wiele: działalność w kołach naukowych, samorządzie studenckim, czy wolontariat.

Wolontariat

Na początku zajmijmy się wolontariatem. Form wolontariatu jest bardzo wiele: akcyjny, hospicyjny, praca z dziećmi, praca z osobami starszymi, czy e-wolontariat, czyli pisanie artykułów. Jako wolontariusz możesz brać udział w międzynarodowych debatach, konferencjach i forach zarówno jako uczestnik, jak i prelegent. Dzięki temu masz szansę poznać wielu ludzi nie tylko w kraju, ale za granicą. Przykładem może być wolontariat zagraniczny Global Citizen organizowany przez AIESEC, w ramach którego masz możliwość wyjechać na okres 6 – 12 tygodni do jednego z 16 krajów świata. Nowe znajomości to nowe możliwości – pamiętaj o tym. Wolontariat to doskonałe źródło takich cennych w pracy kompetencji jak: zaangażowanie, zarządzanie ludźmi i czasem.

Koła naukowe

Kolejną ciekawą aktywnością jest przynależność do kół naukowych. To świetny sposób na włączenie się w życie Uczelni, ale też niepowtarzalna okazja, która może zaowocować lepszą oceną z zajęć, czy zadecydować o przyznaniu stypendium naukowego.

W ramach kół organizowane są różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, dyskusje oraz konferencje. Jeśli zawsze marzyłeś, żeby pisać, możesz wykazać się np. w czasopiśmie naukowym albo zostać redaktorem. Poprzez aktywne uczestnictwo w kole możesz poszerzyć swoje horyzonty dzięki spotkaniom z ludźmi oraz zdobyć pewność siebie przez udział w konferencjach, organizację warsztatów, czy wygłaszanie referatów. Dzięki działalności w kole możesz rozszerzyć swoje zainteresowania w wąskich dziedzinach i w przyszłości przełożyć to na duży zarobek. Działalność w kole naukowym to nieodłączny element CV, sygnał dla pracodawcy, że student był aktywny i nie poprzestał jedynie na obowiązkowym zaliczeniu egzaminów.

Samorząd studencki

Przynależność do samorządu studenckiego również jest świetną opcją rozwoju. Dzięki niej uczysz się być liderem, a poprzez organizację eventów i publiczne wystąpienia nabierasz pewności siebie, uczysz się kreatywności i stosunków międzyludzkich. Działalność w samorządzie wiąże się z załatwianiem wielu spraw np. z wykładowcami i dziekanem, uczy to organizacji, samodyscypliny oraz pracy pod presją czasu.

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe? Podsumowanie

Studia to przede wszystkim czas na poznanie siebie i świata, a także niepowtarzalna szansa na poszerzanie swoich zainteresowań i poznanie inspirujących ludzi. Studiowanie to nie tylko kolokwia, egzaminy i projekty – to głównie ogromna szansa na samorealizację i zdobywanie doświadczenia zawodowego. Jako student możesz brać udział w darmowych szkoleniach, warsztatach i konferencjach – brak czasu to nie wymówka. Postaraj się lepiej zorganizować swój czas wolny i daj z siebie 100% a zobaczysz, że będzie warto.

jak zdobyć doświadczenie zawodowe  sposoby zdobywania doświadczenia zawodowegojak zdobyć doświadczenie zawodowe w trakcie studiów  jak najlepiej zdobyć doświadczenie zawodowe i dlaczego


Autor: Angelika Barzyk

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis-multum-kwiecien-2024
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.