6 kw. '16

Jak oszczędzać?

()

Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest oszczędzanie. Taki cel łatwo sobie postawić, ale trudniej zrealizować. Poniższy tekst przybliży nam sposoby oszczędzania niewielkich kwot pieniędzy, które po pewnym czasie dadzą całkiem pokaźną sumkę.

Sposoby na oszczędzanie

Zapisujmy wydatki

Jeśli chcemy zacząć oszczędzać, przede wszystkim musimy zacząć od wiedzy na temat tego, na co wydajemy nasze pieniądze. W tym celu przydatne jest zapisywanie wszystkich naszych wydatków. Dobrze jest podzielić te wydatki na różne rubryki, takie jak opłaty, żywność, kosmetyki, rozrywki itp. Naszą „księgę wydatków” możemy wygodnie prowadzić w zwykłym zeszycie lub w Excelu. Podsumowując pod koniec miesiąca każdą z rubryk, widzimy, ile pieniędzy przeznaczamy na poszczególne rzeczy. Czasami możemy być zaskoczeni, jak dużo wydajemy na różne drobiazgi, bez których możemy się obejść.

Zdefiniujmy cel oszczędzania

Oszczędzanie bez określonego celu, na który chcielibyśmy uzbierać pieniądze, dla wielu z nas jest mało motywujące. Większą motywację czujemy wtedy, gdy oszczędzamy z myślą o konkretnym celu. Może to być wyjazd na wakacje, kurs związany z nabyciem nowych umiejętności, zakup nowego telefonu lub innych dóbr techniki… Każdy z nas ma inne marzenia, ale wszyscy pragniemy je spełnić. Mogą się do tego przyczynić nasze oszczędności.

Oszczędzajmy systematycznie

Jeśli planujemy w przyszłości jakieś większe wydatki, powinniśmy myśleć o oszczędzaniu odpowiednio wcześnie. Łatwiej jest odkładać regularnie nieduże kwoty niż jednorazowo wysupłać większą sumę w razie potrzeby. Dobrze jest mieć oszczędności na tak zwaną „czarną godzinę”. Możemy też oszczędzać na jakiś cel zaplanowany w dalszym terminie, np. wymarzony wyjazd na wakacje. Na początek należy sobie ustalić określoną kwotę pieniędzy, którą mamy zamiar odkładać w każdym miesiącu. Dobrym pomysłem jest odkładanie tych środków na rachunku oszczędnościowym. Wygodnym rozwiązaniem jest oferowana w wielu bankach usługa typu „saver”. Polega ona na automatycznym przelewaniu przez bank określonej przez nas kwoty z rachunku osobistego na specjalne konto oszczędnościowe. Z reguły do wyboru jest możliwych kilka opcji:

  • przelewanie określonej przez nas kwoty raz w miesiącu, np. 50 zł 10-tego dnia każdego miesiąca,
  • pobieranie kilku złotych przy płatnościach kartą lub robieniu przelewów i przelewanie ich na konto oszczędnościowe (np. 5 lub 10 zł przy każdej płatności kartą, lub przy każdym wykonaniu przez nas przelewu),
  • pobieranie kilku procent wartości każdej transakcji i przelewanie ich na konto oszczędnościowe,
  • zaokrąglanie kwoty przelewu lub transakcji kartą w górę do pełnych kwot (np. do pełnych 10 zł) i przelewanie różnicy na konto oszczędnościowe.

Jak oszczędzać? Podsumowanie

Jeśli nawet nie mamy w planach żadnych określonych wydatków, możemy pod koniec roku poczuć się mile zaskoczeni tym, ile udało nam się uzbierać z niewielkich kwot.

Dowiedz się także: czym jest psychologia tłumu.

Autor: Tatiana Pasich

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis-multum-kwiecien-2024
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.