20 gru '17

Boże Narodzenie w egzotycznym Meksyku

Święta Bożego Narodzenia w Meksyku trwają dłużej niż w Polsce. Zaczynają się już 12 grudnia, ponieważ wtedy obchodzone jest święto Matki Boskiej z Guadalupe – patronki państwa. Tłumy wiernych udają się do sanktuarium w mieście Meksyk i modlą się o szczęście dla swoich rodzin i całego kraju. Choinka, jak w większości katolickich krajów, jest najważniejszym symbolem świąt. W Meksyku ubiera się ją już 1 grudnia, a rozbiera 2 lutego. Pod choinką nie znajdziemy jednak prezentów, a szopkę betlejemską reprezentującą Świętą Rodzinę z tą różnicą, że jej tło jest pozbawione śniegu. Poznajcie tradycje, towarzyszące Świętom Bożego Narodzenia w Meksyku.

Las Posadas to dziesięciodniowe święto, zaczynające się 16 grudnia i kończące w Wigilię. Jest to czas pełen radości i zabawy. Główną tradycją jest chodzenie od domu do domu ze świecami i wspólne kolędowanie, a także rozbijanie piniaty. Jest to gwiazda, której siedem końców reprezentuje siedem grzechów głównych. Obecnie występuje w formie papierowej wypełnionej w środku słodyczami. Zadanie polega na tym, aby strącić kijem podwieszoną pod sufitem piniatę, rozsypać słodycze i dzięki temu uwolnić się od grzechów.

24 grudnia obchodzona jest Wigilia. Ma miejsce około północy i składa się z meksykańskich dań. Do tradycyjnych dań należy m.in: indyk w czekoladzie, naleśniki z krewetkami, pieczony dorsz. Podaje się też poncz z owocami i tequillą lub rumem. Nie we wszystkich domach organizowana jest wystawna kolacja.

28 grudnia świętuje się Dzień Niewiniątek, czyli święto dzieci, które zostały zabite przez Heroda. W Hiszpanii i krajach latynoamerykańskich dzień ten świętuje się jak nasz Prima Aprilis. Dzieci w Meksyku piszą listy do ulubionego króla i dostają prezenty w Święto Trzech Króli 6 stycznia. Również w noc z 5 na 6 grudnia dzieci ustawiają swoje buty na środku pokoju i rano w nich znajdują prezenty.

Jak widać wiele z naszych tradycji znanych jest również w odległym Meksyku.

Autor: Dominika Kowalczyk