Jaką drogę wybrać na pierwsze wspinanie w Tatrach – pora rozpocząć przygotowania jeśli chcesz spróbować swoich sił
Nie wiesz jak pokonać stres na studiach? Świetnym pomysłem może być wycieczka w góry! Jeżeli chcemy się wspinać w Tatrach, to musimy zadbać o odpowiednią formę wspinaczkową i kondycję (wytrzymałość), ponieważ samo dojście pod ścianę to kilka, kilkanaście kilometrów marszu, a także wspinaczka kilkusetmetrową ścianą oraz zejście. Czy kondycyjnie dacie radę? Ten problem musicie sami zweryfikować. Proponuję wam wycieczkę na jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach, jakim jest Orla Perć, przejście całej trasy pozwoli ocenić, w jakim stopniu jesteście zmęczeni. Dopiero wtedy po treningu w skałkach i swobodnym wspinaniu się na poziomie VI+/VI.1 wybrać pierwszą drogę w Tatrach.
Jak wybierać drogi wspinaczkowe w Tatrach?
Wybierając się w Tatry na wspinaczkę dla początkujących, przy pierwszej trasie powinniśmy zwrócić uwagę na długość, wycenę trudności i powagę drogi. Nie powinniśmy wybierać drogi, patrząc tylko na wycenę, ponieważ może to nas zgubić. Za miejscem pierwszych wspinaczek w Tatrach jest uważana Dolina Gąsienicowa, i na wspinaczce w tej dolinie się skupimy.
Załóżmy, że mamy drogę „Filar Świnicy” o stopniu trudności III długość – 400 metrów oraz drogę „prawe żebro” na granatach o trudności IV długość: 250 metrów. Waszym zdaniem, która droga będzie trudniejsza?
Pewnie powiecie, że „prawe żebro”, bo ma trudność IV., ale tu muszę Was zaskoczyć, bo „trudniejszą” drogą jest „Filar Świnicy”. A dlaczego? Ponieważ na trudność drogi nie wpływa tylko wycena drogi, ale też: długość, powaga drogi, kruchość, czy droga jest wyposażona w stałe stanowiska, czy też nie. A „Filar Świnicy” nie dość, że to długa droga, to jest też krucha.
Łatwe drogi wspinaczkowe w Tatrach na pierwszą wspinaczkę
Ja proponuje następujące trasy wspinaczkowe Tatry (od najłatwiejszych do najtrudniejszych):
- „Środkowe żebro” Granaty, trudność: IV, długość: ok. 200 metrów
- „Prawe żebro” Granaty, trudność: V, długość: ok. 250 metrów
- „Setka” Zadni Kościelec, trudność: IV, długość: ok. 350 metrów
- „Filar Staszla” Granaty, trudność: V, długość: 300 metrów + 200 metrów łatwego terenu
- „Filar Świnicy” Świnica, trudność: III, długość: 350 metrów, krucho, miejscami trudna asekuracja
- „Komin Stanisławskiego” Kościelec, trudność: V, długość: 110 metrów, kamienie w kominie, często jest mokro
- „Sto czternastka” Kościelec, trudność: V, długość: 300 metrów, słaba asekuracja, krucho Są to przykładowe drogi wspinaczkowe w Tatrach dla początkujących. Po topografie wysyłam Was do przewodników wspinaczkowych.
Skala trudności dróg wspinaczkowych
To skala trudności dróg wspinaczkowych, która jest ustalana i oceniana przez osoby, które uprawiają wspinaczkę. Ocena trudności drogi jest w dużym stopniu uznaniowa, zazwyczaj autorzy drogi wspinaczkowej proponują jej wycenę, a kolejne przejścia tej drogi pozwalają na weryfikację tej drogi.
W Polsce zazwyczaj używamy 2 skal wspinaczkowych:
- UIAA – używamy w Tatrach
- Kurtyki – używamy w Tatrach
- Trudności na poziomie I-II UIAA i Kurtyki jest w stanie przejść sprawny turysta
- Trudności na poziomie III-IV+ UIAA i Kurtyki jest w stanie przejść początkujący wspinacz
- Trudności na poziomie IV+ – VII+/VI.2 UIAA i Kurtyki jest w stanie przejść średnio-zaawansowany wspinacz
- Trudności na poziomie VII+/VI.2 – XI/ VI.7 jest w stanie przejść zaawansowany wspinacz, aczkolwiek wyceny od VIII+/ VI.3+ do XI/VI.7 raczej są zarezerwowane dla najlepszych wspinaczy w Polsce i na świecie Oczywiście wybierając się na wspinanie w Tatrach, powinniście wybierać drogi o odpowiednio niższej wycenie, niż wspinacie się w skałkach na granicach swoich możliwości.
Autor: Omar Szymik