28 sie '16

Trudna walka o specjalistę IT

Wraz z rozwojem w Polsce firm świadczących usługi informatyczne, problematyczne stało się skompletowanie kompetentnej kadry IT. Wiąże się to z ogromnym zainteresowaniem firm w pozyskaniu kompetentnego programisty, czy eksperta ds. IT. Jak przekonać kandydata do naszej firmy?

Sposoby na pozyskanie najlepszych kandydatów IT

Elastyczność

Daj mu wybór — praca z domu lub praca z biura. Nie trzymaj się kurczowo dawno ustalonych zasad, że Twoja załoga najlepiej pracuje, jeśli patrzysz im na ręce. Możesz rozliczać ich z efektów, a nie z czasu pracy. Poza słynnym już home office pozwól pracownikowi wybrać godzinę, na którą przychodzi do pracy. Najczęściej spotykane widełki to 8-10, jeśli to możliwe daj im większy wybór np. 6-11. To na pewno przekona tych, którzy lubią się wyspać albo chcą uniknąć porannych korków.

Dodatki pozapłacowe to już standard, ale nie pomijaj tego tematu. Karta sportowa, karta medyczna, dodatkowe ubezpieczenie, bilety do kina, czy restauracji to tylko niektóre z atrakcyjnych przywilejów, jakie powinieneś zaoferować swojemu przyszłemu ekspertowi.

Relax room

Wczuj się w rolę programisty. Nawet jeśli kocha to, co robi, to po długich godzinach pisania kodu potrzebuje miejsca, gdzie może się zrelaksować. Zapewnij mu jakąś rozrywkę — może to być na przykład telewizor z Xbox’em, piłkarzyki, czy chociażby wygodna sofa, na której może posłuchać muzyki.

Pieniądze

Determinują decyzję eksperta IT przy wyborze firmy. Musisz być świadomy stawek na rynku, szczególnie oferowanych przez Twoją bezpośrednią konkurencję. Ważny jest też przejrzysty system premii, czy corocznych podwyżek. Liczą się również możliwości awansu i rozwijania własnych kompetencji. Kawa na ławę.

Zadbaj o opinię

Na koniec jedna z najistotniejszych kwestii. Twoja opinia jako pracodawcy w Internecie i na rynku pracy. To jak o Tobie mówią, ma ogromny wpływ. Oczywiście ta opinia to całokształt, jaki uda Ci się wypracować jako pracodawcy. Programista chętniej przyjmie ofertę od firmy z dobrą reputacją, gdzie panuje koleżeńska atmosfera, a wynagrodzenie jest rynkowe. Mało kto zdecyduje się na 15% większą pensję w firmie o dużej rotacji pracowników, ciągłej presji ze strony kierownictwa i braku zrozumienia dla zachowania work life balance — czyli równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Jak skutecznie pozyskać specjalistów IT? Podsumowanie

Dynamiczny rozwój sektora IT powoduje, że coraz trudniej pozyskać nowych pracowników, dlatego pomyśl już teraz nad spójną polityką personalną firmy, dzięki której Twoja obecna kadra będzie czuła, że Ci na niej zależy, a przyszli pracownicy z pełną świadomością podejmą decyzję o dołączeniu do Twojego zespołu.