Suplementy – brać czy nie?
Na rynku znajdziemy masę różnych suplementów praktycznie na wszystko. Liczne reklamy przekonują nas, żeby je kupić, bo to przecież takie proste — zażywamy i problem z głowy. Przynajmniej tak nam się wydaje, że jest z głowy.
Czym są suplementy?
Należy pamiętać, że suplementy to nie są leki. Ich celem jest uzupełnienie diety o brakujące witaminy i minerały. Witaminy i minerały wchłaniają się dużo lepiej z pożywienia. Specjalne zestawienia składników mają na celu wspomaganie odchudzania, wzmacnianie włosów, skóry i paznokci, opóźnianie objawów starzenia, poprawianie krążenia, stanu stawów i można by tak wymieniać w nieskończoność. Należy jednak pamiętać, że suplementacja nie zastąpi zdrowej diety, a jedynie ją ubogaca. Występują najczęściej w postaci kapsułek, tabletek lub proszku.
Czy warto przyjmować suplementy diety?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ to zależy. Powinniśmy dostarczać potrzebne witaminy i minerały w postaci zróżnicowanej diety, lecz nie zawsze wszystko się da. Weźmy na przykład witaminę D — jej podaż jest ściśle związana ze słońcem, zalecana jest jej suplementacja w miesiącach wrzesień — kwiecień. Ciężko jest ją „wydobyć” z diety, aczkolwiek w swoim składzie posiadają ją ryby (szczególnie tłuste jak łosoś, makrela, śledź), jajka, a także ser żółty i mleko krowie. Natomiast musielibyśmy zjeść dość sporo tych produktów, aby wypełnić zapotrzebowanie.
Jeśli chodzi o suplementację odżywkami, to nic nie stoi na przeszkodzie, by się nimi wspomagać. Żaden suplement nie zapewni nam tego, co pełnowartościowy posiłek.
Preparaty wspomagające np. odchudzanie, stawy, wątrobę oparte na naturalnych i sprawdzonych produktach mogą być wsparciem i uzupełnieniem diety.
Gdy wybieramy suplementy, zwróćmy szczególną uwagę na jego skład i pamiętajmy, że on nic za nas nie zrobi. Działają tylko wspomagająco i muszą być połączone z odpowiednią dietą i trybem życia (odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna). Jako ciekawostkę nadmienię, iż praktycznie każdy z nas może wypuścić na rynek suplement. Nie jest wymagane w Polsce, by robić jakiekolwiek badania, ponieważ zalicza się je do żywności. Wystarczy odpowiednia etykieta z nazwą produktu, odpowiednia formuła (kapsułka, proszek) i formalności, czyli zgłoszenie suplementu, który będziemy sprzedawać do Głównego Inspektora Sanitarnego i gotowe.
Suplementy nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom, więc sam zastanów się, czy warto je brać.
Autor: Amanda Chawińska