Stres barierą w zachowaniu work-life balance
Praca zawodowa jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Dzięki niej zdobywamy wiedzę, doświadczenie, określoną pozycję społeczną a co ważne środki do życia. W dużej mierze to właśnie praca kształtuje charakter, psychikę oraz osobowość. Niestety przy obecnym poziomie rozwoju cywilizacyjnego praca jest jednym z głównych powodów wywołujących stres.
Czy stres wpływa na work-life balance?
Stres wywołany pracą zawodową stanowi poważny problem nie tylko dla ludzi, ale również dla organizacji oraz całego społeczeństwo. Wiele badań wskazuje, że jest on częstym zjawiskiem w dzisiejszych czasach, a jego wskaźniki nieustannie rosną. Oznacza to, że poziom stresu zawodowego w ostatnich latach alarmująco wzrósł. Do jednego z największych stresorów w życiu człowieka należy utrata pracy – świadomość, że nie jest się potrzebnym. Skutkuje to obniżenie poczucia własnej wartości bardziej niż inne kryzysy egzystencjalne.
Stres jest jedną z barier w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym (work-life balance). Okazuje się, że ludzie coraz więcej czasu poświęcają na pracę. Work-life balance, zdobywanie sukcesów zawodowych, kariera, wyścig szczurów to pojęcia, o których słyszymy coraz częściej. Społeczeństwo „walczy z czasem” i żyje w ciągłym pośpiechu. Dzisiaj bycie zajętym to jedna z wartości uważana za symbol statusu społecznego. Przyjęło się, że człowiek zajęty niemający czasu wolnego to osoba ważna o wysokiej pozycji. Ludzie coraz częściej zaczynają zatracać się w swoich obowiązkach, przez co nie potrafią znaleźć balansu pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.
Czynniki zaburzające równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym
Jednym powszechnie znanym czynnikiem zaburzającym work-life balance jest wypalenie zawodowe. Badania pokazują, że dotyka ono już coraz młodszych. Ma to związek z szybkim tempem życia i często stresującą pracą. Ludzie żyją pod ciągłą presją wydajności, do czego przyczynia się konkurencja występująca na rynku pracy. Istnieją trzy główne czynniki wpływające na wypalenie tj. przeciążenie, brak autonomii oraz brak stosowanego wynagrodzeni i uznania.
Można zauważyć, że proces wypalenia ma swoje etapy i nie pojawia się nagle. Jego symptomy ukazują się stopniowo. Przybierają na sile do momentu, gdy stają się bardzo uciążliwe dla człowieka. Objawy wypalenia można podzielić na emocjonalne, fizyczne i behawioralne.
Kolejnym czynnikiem zaburzającym równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym jest pracoholizm. Dotyka on często ludzi aktywnych zawodowo odczuwających wysoki poziom stresu.
Według badań CBOS aż co dziesiąty Polak zmaga się z potrzebą, a nawet obsesyjnym przymusem pracy. Pracoholizmem najczęściej dotknięte są osoby młode i wyjątkowo ambitne. Syndrom ten należy do uzależnień behawioralnych, tak samo jak zakupoholizm czy hazard. Mimo to jest społecznie akceptowalny, gdyż kojarzy się z cechami postrzeganymi pozytywnie takimi jak odpowiedzialność czy pracowitość.
Dlaczego warto zadbać o work-life balance?
W obecnych czasach przedsiębiorstwa mają duże możliwości, aby wprowadzać programy work life-balance. Działania te niosą ze sobą wiele korzyści zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Wdrożenie takich praktyk przyczynia się do efektywności funkcjonowania firmy i samego pracownika, co zwiększa również jego motywację.
Równowaga jest bardzo znacząca dla dobrego samopoczucia jak i zdrowia człowieka. Ważna jest umiejętność zachowania zdrowego rozsądku oraz umiaru w mówieniu i myśleniu o pracy poza jej godzinami. Nie chodzi w tym przypadku o ścisłe rozdzielanie sfery zawodowej i prywatnej, ale o ich harmonijne łączenie, tak by praca zawodowa, rodzina oraz pasje kreowały spójną całość, będąc jednocześnie źródłem satysfakcji dla człowieka.
„Nikt jeszcze umierając, nie powiedział, że żałuje, że nie pracował więcej. Zazwyczaj żałuje się, że nie kochało się mocniej, nie żyło bardziej”.
Autor: mgr Aneta Idzik