Smocze Łodzie 2016!
Co roku na Wiśle w Krakowie odbywa się niecodzienny wyścig Smoczych Łodzi, organizowany przez Zrzeszenie Studentów Polskich i klub Smoki Południa. Zachęcamy do wzięcia udziału w tych wyjątkowych zawodach, a szczegóły współuczestnictwa znajdziecie poniżej.
Zasady gry Skład jednej drużyny Smoczej Łodzi to 22 osoby, pośród których mamy:
• 20 wioślarzy, którzy siedzą parami przodem do kierunku płynięcia. Kluczową rolę odgrywa tu pierwsza para – to ona nadaje całemu zespołowi tempo i rytm wiosłowania.
• Dobosza odpowiedzialnego za wybijanie na bębnie lub wykrzykiwanie rytmu w celu zsynchronizowania pracy całej drużyny. Tylko przy regularnym wiosłowaniu możliwe jest nabranie szybkiego tempa płynięcia. Dobosz mobilizuje także swój zespół i informuje o przebytej trasie oraz o pozycji przeciwnika.
• Sternika, który na rufie pełni ważną funkcję korygowania kursu łodzi za pomocą długiego wiosła.
Niezbędny ekwipunek Smoczej Łodzi to:
• Wiosła (po jednym dla każdego zawodnika) o długości od 105 cm do 130 cm. ’
• Kamizelki ratunkowe.
• Bęben dla dobosza (niektórzy wspomagają się także megafonem, co pozwala na bardzo głośne wydawanie poleceń).
Zawody standardowo rozgrywane są na dystansach: 200 m, 500 m oraz na dłuższych trasach. Czerwcowe Akademickie Mistrzostwa Polski polegają na przepłynięciu sprintem 200 m trasą wiodącą od Mostu Grunwaldzkiego (okolice balonu) w stronę zamku na Wawelu. Skład drużyn ze względu na płeć jest mieszany: 12 mężczyzn i 8 kobiet. Wyścigi Smoczych Łodzi nie są zarezerwowane jedynie dla zawodowych wioślarzy z wieloletnim doświadczeniem i kondycją sportowca. W celu wystąpienia w wyścigu wystarczy solidnie przygotować się do startu podczas treningów. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do kontaktu z Joanną Wyką (prezes KU AZS WSZiB) oraz Dominikiem Kościelnym (V-ce Prezesem KU AZS WSZiB).