Regeneracyjne kąpiele zwierciadłem zadbanej skóry
Na zabiegi pielęgnacyjne ciała każdego dnia poświęcamy około godziny. Rodzaj skóry, wiek oraz pora roku odgrywają niebagatelną rolę w doborze kosmetyków pozwalających na odnowę skóry po długiej zimie. Ale nawet najdroższe preparaty nie są w stanie zastąpić regeneracyjnych i odświeżających właściwości wodnych kąpieli.
Prysznic czy kąpiel? W zależności od wieku, trybu życia i czasu, jakim dysponujemy, zgodnie z własnymi upodobaniami wybieramy odpowiednią dla nas formę. Zarazem prysznic, jak i kąpiel w wannie, są tak samo skuteczne i stwarzają doskonałą okazję do odprężenia mięśni. Z punktu widzenia higieny odpowiedniejszym sposobem jest kąpiel pod prysznicem, ponieważ wszelkie zabrudzenia spływają wraz z wodą. Do dodatkowych zalet prysznica można zaliczyć fakt, iż wymaga zdecydowanie mniej czasu, ciśnienie wody można łatwo wyregulować, kabina bezwzględnie zajmuje mniej miejsca niż wanna. Za prysznicem przemawia również mniejsze zużycie wody.
Rodzaje kąpieli regeneracyjnych
Wyróżniamy kilka rodzajów kąpieli:
- zimne,
- letnie,
- gorące,
- z bąbelkami.
Wady i zalety kąpieli w zimnej wodzie
Do kąpieli zimnych, czyli takich, których temperatura wody nie przekroczy 25ºC należą kąpiele w rzece, jeziorze lub morzu. Mogą być one niebezpieczne dla dzieci, osób starszych bądź nieprzyzwyczajonych do gwałtownych spadków temperatury ciała. Terapia szokowa spowodowana nagłą zmianą temperatury przyspiesza krążenie krwi i ma właściwości pobudzające organizm, a dla zwolenników zimnych morskich kąpieli, odpornych na drastyczne spadki temperatur, efekt wzmacniający po takiej kąpieli jest niemal natychmiastowy.
Dla kogo polecane są letnie kąpiele?
Kąpiele letnie, czyli pomiędzy 26 a 35 ºC należą do najłagodniejszych, a tym samym są odpowiednie dla wszystkich. Relaksują i przygotowują ciało do odpoczynku. Trzydzieści minut to najdłuższy czas takiej kąpieli, nie należy jej przekraczać.
Zalety gorącej kąpieli
Kiedy temperatura wody sięga pomiędzy 36 a 40 ºC mamy do czynienia z kąpielami gorącymi, które są niesamowicie odprężające zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Wysoka temperatura rozszerza pory skóry, co ułatwia usunięcie toksyn. Kąpiel w wodzie o takiej temperaturze nie powinna przekraczać dziesięciu minut. Przedłużenie zaleconego czasu nadwyręża serce i powoduje wiotczenie skóry.
Kąpiel z bąbelkami – relaks i poprawa jędrności skóry
Wanna z hydromasażem, pozwalająca na „kąpiel z bąbelkami” działa odprężająco. Stała cyrkulacja wody pod ciśnieniem oraz małe bąbelki powietrza masują delikatnie skórę i poprawiają jej jędrność.
Kiedy warto skorzystać z prysznica zamiast kąpieli?
Wzięcie prysznica o niewielkim ciśnieniu przyniesie ulgę osobom mającym żylaki. W przypadku stresu najlepszym rozwiązaniem jest prysznic o średnim ciśnieniu wody. Silne ciśnienie doskonale wpływa na masaż skóry i mięśni, jest wysoko ceniony przez sportowców i osoby systematycznie trenujące. Przed wyjściem spod prysznica warto opłukać nogi do wysokości łydek zimną wodą. Metoda ta skutecznie pobudzi krążenie krwi i zmniejszy obrzęki nóg.
Kilka inspiracji na domowe regeneracyjne kąpiele
- Kąpiel wygładzająca – wymieszaj 6 łyżek stołowych miodu z 1 litrem gorącego mleka i wlej do kąpieli. Efekt pobudzający spotęguje dodatkowo wsypanie do wanny 500g soli morskiej.
- Kąpiel łagodząca i złuszczająca – przez 15 minut gotuj na wolnym ogniu 250g otrębów zbożowych z 2 litrami mleka, następnie wlej mieszankę do kąpieli.
- Kąpiel przeciw nadmiernej potliwości – dolej do wanny z wodą wywar z szałwii.
- Kąpiel przeciw cellulitowi – 100g liści bluszczu pnącego zalej 0,5 litra wrzącego octu winnego. Odstaw na 6 godzin, następnie odcedź i wlej do wanny dodając 300g alg morskich.
- Kąpiel przeciw katarowi – dolej do wanny z wodą wywar z eukaliptusa i młodych pędów sosny. Wywar można też zastąpić 8 kroplami olejku z tych roślin.
- Kąpiel uspokajająca – dolej do kąpieli wywar z lipy i rumianku.
- Kąpiel dla bardzo suchej skóry – dolej do wody 5 łyżeczek oleju z kiełków zbożowych, migdałów lub innego olejku aromatycznego (można też użyć oliwy z oliwek). Następnie dodaj 500 ml kleiku owsianego.
Autor: Agnieszka Dąbroś