24 cze '16

Pustynia Błędowska

()

To niesamowite miejsce jest bliżej, niż mogłoby się wydawać. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, to w Polsce też istnieją pustynie. Nie da się ukryć, że daleko im do Sahary, ale aby je zobaczyć, nie trzeba lecieć do Afryki, bo są tutaj na miejscu i warto je odwiedzić choć raz.

Pustynia Błędowska — największa pustynia w Polsce

Największą pustynią w Polsce jest Pustynia Błędowska. Jej obszar wyznaczają pobliskie miejscowości: Klucze od wschodu, Chechło od północy oraz lasy Błędowskie od zachodu i południa. Leży ona przy granicy województw małopolskiego i śląskiego. Jednocześnie tereny te należą do Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd” Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dojście do terenów pustyni prowadzi specjalnie wytyczonymi ścieżkami przez las, np. z miejscowości Klucze.

Czym jest pustynia? Z definicji (wikipedia): „Pustynia – teren o znacznej powierzchni, pozbawiony zwartej szaty roślinnej wskutek małej ilości opadów i przynajmniej okresowo wysokich temperatur powietrza, co sprawia, że parowanie przewyższa ilość opadów…

Czasem termin pustynia stosowany jest również do obszarów pozbawionych zwartej roślinności z innych powodów niż przewaga parowania nad opadami, np. do pustyń lodowych.”

Pustynia Błędowska to właśnie ten drugi przypadek. Powstała dzięki działalności człowieka. Na potrzeby rozwijających się kopalni regularnie wycinano rosnące tam niegdyś drzewa. Nastąpił spadek wilgotności gleby, a odsłonięte po wycince piaski przeobraziły się w pustynię.

Terytorium Pustyni Błędowskiej

Dzisiejsze terytorium jest tylko częścią jej oryginalnych rozmiarów. Znaczne jej fragmenty pozarastały na nowo. Obecnie ma około 9-10 km długości i 3-4 km szerokości. Jej powierzchnia stale się zmniejsza, a proces zarastania postępuje.

Na Polskiej Pustyni Błędowskiej wbrew pozorom można podziwiać też okazy fauny i flory. Zobaczyć typowe dla obszaru pustynnego rośliny i zwierzęta. Można spotkać takie ptaki jak zimorodek, czy różne odmiany dzięcioła. Uważać należy na żmiję, padalca, czy zaskrońca. Są też jaszczurki, motyle i chrząszcze.

Niegdyś pustynia służyła głównie jako poligon — teraz wspomaga turystykę i rekreację. Na pustyni można jeździć konno, na quadzie, czy motorze.

Co ciekawe, opisywana w tym artykule Pustynia Błędowska jest jednym z największych takich obszarów na skalę Europy. To właśnie na jej terenach kręcono ekranizację książki Bolesława Prusa pt. „Faraon”. Przy skrajnie sprzyjającej pogodzie i niezwykle wysokich temperaturach możliwe jest zaobserwowanie zjawiska fatamorgany.

Na pewno jest to ciekawe miejsce, idealne na jednodniową wycieczkę. Warto je zobaczyć. Dowiesz się więcej również o Liechtenstein.

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis-multum-kwiecien-2024
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.