4 sty '22

Jak odkryć swój talent?

Jak odkryć swój talent?
()

Wielu z nas zapewne miało w życiu moment, w którym zastanawiało się, czy jest coś, co umie robić naprawdę dobrze. Okresem, kiedy najczęściej rozpoznajemy swoje talenty i mocne strony jest czas nauki. To wtedy nauczyciele, rodzice, czy my sami zauważamy, że robienie lub uczenie się czegoś przychodzi nam z naturalną łatwością.

Jak można interpretować talent?

Niestety wraz z upływem czasu, piętrzeniem się obowiązków i coraz większymi zobowiązaniami, przestajemy pielęgnować i wykorzystywać swoje wrodzone zdolności. Nie skupiamy się również na szukaniu tych nowych, które mogą okazać się pomocne i wartościowe. Warto pamiętać, że talent określany jest jako wrodzona predyspozycja przejawiająca się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie i zdolnością do szybkiego uczenia w tym obszarze. Okazuje się więc, że talent może pomóc nam nie tylko w rozwijaniu hobby, ale również w odnoszeniu sukcesów w życiu zawodowym.

Wykonaj test i przekonaj się o swoich talentach i mocnych stronach

Jednym z popularnych sposobów na sprawdzenie i określenie swoich talentów jest narzędzie CliftonStrenghts, czyli Test Gallupa. Umożliwia on ocenę natężenia 34 cech zwanych talentami, z których 5 jest dominujących. Głównym założeniem testu jest odkrycie tych talentów, których używanie sprawia, że działamy produktywnie i efektywnie. Test zawiera 177 pytań. Każde z nich przedstawione jest w formie 5-stopniowej osi na której znajdują się stwierdzenia mające potencjalnie nas opisywać. Naszym zadaniem jest zaznaczenie na skali, które z przedstawionych zdań jest nam najbliższe, np. „cenię sobie samotność” czy „świetnie czuję się, gdy wszystkie oczy są skierowane na mnie”. Istotne jest, że na wskazanie odpowiedzi mamy zaledwie 20 sekund (dostępna jest również wersja bez ograniczenia czasowego dla dyslektyków). Ten krótki czas na udzielenie odpowiedzi ma powodować, że zaznaczamy pierwsze stwierdzenie, które naturalnie przychodzi do głowy. Nie ma możliwości cofnięcia się do poprzedniego pytania, jak i poprawienia odpowiedzi. Po ukończonym teście otrzymujemy listę i analizę swoich talentów. Może to być np. Wizjonerstwo, Rozwijanie innych, Dowodzenie, Organizacja czy Naprawianie.

Wielką wartością testu Gallupa jest wskazanie nieoczywistych cech, o których być może nigdy nie myśleliśmy lub nie byliśmy świadomi jak wielką rolę odgrywają w życiu. Badanie skłania do spojrzenia na swoje podstawy i zachowania, które pielęgnowane i wykorzystywane mogą przerodzić się w mocne strony. Test może być pomocny dla osób, które chcą się przebranżowić, czują wypalenie zawodowe i chciałyby coś zmienić. Należy jednak pamiętać, że test nie ocenia umiejętności oraz wiedzy, a jedynie wskazuje kierunek, w którym możemy się rozwinąć. Warto skorzystać z możliwości zrobienia testu, aby uświadomić sobie jak wielki mamy potencjał. Rozwijając talenty, możemy stać się bardziej produktywni i efektywni odczuwając satysfakcję i spełnienie.

Sprawdź, również ciekawy artykuł dostępny na naszym blogu: Jak osiągnąć sukces?

Autor: Weronika Kowalczyk

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.