9 kw. '16

Praga

()

Czechy Praga – ciekawostki

Praga – największe miasto i zarazem stolica Czech jest położone w środkowej części kraju nad rzeką Wełtawą. Miasto to spełnia wiele ważnych funkcji. Jest ośrodkiem administracyjnym — to tu znajdują się siedziby parlamentu, prezydenta i rządu. Praga to zarazem centrum akademickie, kulturalne i turystyczne. W 1992 roku jej zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z tych miast, które po prostu warto odwiedzić, choć na chwilę.

Nazwa miasta jest związana z jego budową. Prah – to inaczej próg i ma się tu na myśli próg rzeczny – przeprawę przez Wełtawę, która znajdowała się w okolicach dzisiejszego Mostu Karola. W granicach administracyjnych dzisiejszej Pragi znajdują się dzielnice: Stare i Nowe Miasto, słynna Mała Strana, Josefova czy chociażby Hradczany. Niegdyś były one osobnymi, samodzielnymi okręgami, które w 1784 roku zostały połączone w jedno miasto.

Praga – atrakcje turystyczne

Co warto zwiedzić w Pradze? Przede wszystkim powyższe dzielnice. Spacer po mieście to najlepszy sposób, by poczuć atmosferę tego miejsca. Rynek praski, pomimo że mniejszy i bez Sukiennic, przypomina ten krakowski. Czeska stolica jest jednak dużo większa od „kulturalnej stolicy małopolski”. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż zabytkowe dzielnice Pragi znajdują się po obu stronach Wełtawy. Na jednym brzegu rozciąga się Stare Miasto z rynkiem. Na drugim Mała Strana i Hradczany z okazałym zamkiem, a pomiędzy nimi słynny Most Karola. Równie charakterystycznym punktem, kojarzącym się z Pragą, jest znajdujący się na rynku Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem Orłojem, który pokazuje nie tylko godziny i minuty, ale także kalendarium (co ciekawe został stworzony w czasach „przed odkryciem Kopernika”, gdy wierzono jeszcze w to, że to Ziemia jest centrum wszechświata). Jest to najstarszy tego typu zegar w Europie. Związana jest z nim jeszcze legenda, jakoby autor po wykonaniu został celowo oślepiony, by nie stworzył już niczego podobnego w innym mieście.

Gdy przeprawimy się już przez pełen turystów Most Karola, warto przystanąć na moment przy Staromiejskiej Bramie Mostowej i nie tylko ją obejrzeć, ale także wejść na jej wieżę, gdyż znajduje się tam wspaniały punkt widokowy.

Następnym etapem zwiedzania powinny być Hradczany. Znajduje się tam wiele ciekawych atrakcji — nie tylko Stary Pałac Królewski (z salą Władysławowską), ale też Katedra św. Wita, słynna Złota Uliczka lub mniej zatłoczona uliczka Nowy Świat. Warto też, podobnie jak pod Mostem Karola, przystanąć na moment, gdyż tam również można cieszyć się widokiem na panoramę miasta.

Niezależnie czy lubicie zwiedzać kościoły, muzea i jesteście pasjonatami szeroko rozumianej sztuki, czy też chcecie odpocząć i pobawić się w ciekawym miejscu — Praga sprosta tym wymaganiom. Stare miasto obfituje we wszelakiego rodzaju kluby, restauracje i kawiarnie. Ze względu na bliskie położenie polecam Pragę jako miejsce na weekendowy wypad.

Autor: Katarzyna Kowalczyk

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis-multum-czerwiec-2024-specjalny
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.