Odnawialne źródła energii (OZE) szansą dla małopolskich gmin
W murach naszej Uczelni 20 czerwca 2016 r. odbyła się kolejna debata Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego na temat indywidualnego produkowania i wykorzystania energii cieplnej oraz elektrycznej w małopolskich gminach.
Podobnie jak w zachodniej Europie, także w naszym kraju OZE muszą zastępować energetykę krajową opartą na paliwach kopalnych. Niezwykle ważne jest zatem, aby temat naturalnych sposobów uzyskiwania energii poruszany był nie tylko przez ekologów i pasjonatów przyrody, ale także przez samorządy lokalne; niezależnie od inicjatyw rządowych w odniesieniu do energetyki zawodowej. Dla osób zarządzających infrastrukturą w gminach to problem najbliższej przyszłości. To nowe miejsca pracy przy wytwarzaniu urządzeń OZE, ich montażu i eksploatacji – zatrudnienie także dla ekonomistów, finansistów i informatyków.
W trakcie spotkania szczególnym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Stanisława Nowackiego, który koordynuje projekt solarny w gminie Niepołomice. Z kolei prof. Henryk Kozłowski zaprezentował projekt dotyczący budowy elektrowni geotermalnej. Polska zachodnia obfituje w wody geotermalne i ten ogromny potencjał energetyczny mógłby być odpowiedzią na męczący krakowian smog. Według najnowszych badań World Health Organization zanieczyszczone powietrze, powodujące choroby układu oddechowego, przyczynia się w Polsce do śmierci 45 000 osób rocznie! Świat stawia na energię odnawialną.