19 maj '16

Liechtenstein – jedno z najmniejszych państw Europy

()

Pod nazwą Liechtenstein kryje się kilka różnych pojęć. W Niemczech znajdują się zarówno: miasto jak i cała gmina. W Austrii istnieje zamek o tej nazwie. Artykuł ten jednak będzie dotyczył księstwa, bowiem Liechtenstein to także nazwa jednego z mniejszych państw europejskich.

Najmniejsze państwo w Europie — położenie i liczba ludności

Znajdujące się pomiędzy Szwajcarią i Austrią księstwo położone jest w górach. Jego wschodnia granica biegnie wzdłuż alpejskich szczytów, a zachodnią wyznacza rzeka Ren. Najwyższy szczyt Grauspitz ma wysokość aż 2599 m n.p.m. Pań- stwo jest małe, jego powierzchnia to zaledwie 160 km², a liczba ludności oscyluje zaledwie na poziomie 37 tysięcy.

Stolicą Liechtensteinu jest Vaduz. Pomimo iż jest to dopiero drugie co do wielkości miasto kraju, to właśnie tam mieszczą się siedziby wszystkich urzędów i rządu. Znajduje się tam też zamek książąt.

Historia Liechtensteinu sięga 1500 lat wstecz. Tereny, na których dzisiaj leży księstwo były już wtedy zasiedlone. W tamtym czasie ziemie te zostały włączone do imperium Karola Wielkiego (władcy, który jako pierwszy od czasu upadku cesarstwa rzymskiego stworzył kolejne europejskie imperium). Już wtedy Vaduz odgrywało rolę stolicy tego obszaru (pomimo ówczesnego podziału na hrabstwa). Na przełomie XVII i XVIII wieku tereny te zostały wykupione przez ród Liechtensteinów, a po kilkunastu latach uznano je za suwerenne księstwo w granicach Rzeszy Niemieckiej. Liechtenstein utrzymywał ścisłe kontakty gospodarcze i polityczne z Austrią, dzięki czemu w 1866 roku uzyskał pełną niepodległość. W trakcie I wojny światowej państwo było neutralne. Po niej jednak nastąpiła dość znacząca zmiana – państwo podpisało umowy ze Szwajcarią i rozluźniło swoje dotychczasowe relacje z Austrią.

Następnie stworzono konstytucję. Kraj stał się monarchią demokratyczno-parlamentarną. W roku 1978 Liechtenstein został przyjęty do Rady Europy, a w 2011 roku przystąpił do strefy Schengen. W międzyczasie po referendum z 2003 roku zwiększona została władza monarchii. Warto wiedzieć, że zaraz za Watykanem, monarchia w Liechtensteinie ma największą realną władzę polityczną w Europie. Bez zgody władcy nie można dla przykładu wprowadzić jakichkolwiek zmian konstytucyjnych, ale co ciekawe, monarchia może zostać obalona poprzez referendum, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Językiem narodowym Liechtensteinu jest język niemiecki, a religią państwową, podobnie jak w Polsce, jest katolicyzm. W 1997 roku Jan Paweł II utworzył w Vaduz oddzielne arcybiskupstwo.

Ze względu na bardzo niskie podatki, Liechtenstein jest uważany za jeden z niewielu rajów podatkowych Europy. Świadczy o tym liczba zagranicznych firm, które zarejestrowały swoją siedzibę na terenie księstwa, a przekracza ona aż 80 tysięcy.

Piękne krajobrazy Liechtensteinu

Czego jeszcze, by nie napisać na temat Liechtensteinu, nie da się ukryć, że choć mały, to jednak jest to bardzo ciekawy zakątek Europy. Ze względu na swoje położenie posiada piękne górskie krajobrazy, a przy tym nie jest przeładowany turystami. Odległość od Krakowa to trochę ponad 1100 km. Trasa w całości prowadzi autostradą, dlatego wyjeżdżając rano, wieczorem jest się na miejscu, a kilka dni wystarczy, by poznać charakter tego miejsca. Poznaj również inny kraj – Zielona Wyspa Irlandia.

Autor: Katarzyna Kowalczyk

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis_2024-10_www
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.