Laptop dla studenta
Dziś nikt już sobie nie wyobraża życia bez laptopa. To, co kiedyś było niedoścignionym marzeniem, dziś można zakupić za niewiele ponad 1000 złotych. Jaki laptop dla studenta będzie dobrym wyborem? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Czy zawsze potrzebny jest najdroższy model, by móc z niego wygodnie korzystać?
Jaki laptop dla studenta wybrać?
Laptop z lub bez systemu operacyjnego
Laptop bez systemu operacyjnego nie nadaje się do pracy. W sklepach można znaleźć urządzenia z zainstalowanym systemem – najczęściej będzie to Windows w wersji 8 lub 10. Wybór „czystego” laptopa jest dobrą decyzją jeżeli posiadasz licencję na wersję pudełkową i będziesz mógł ją zainstalować. Być może jesteś fanem wolnego oprogramowania Linux, wtedy również nie będziesz brał pod uwagę innej opcji niż nowy laptop do samodzielnego instalowania systemu operacyjnego. Różnica pomiędzy czystym laptopem a laptopem w wersji OEM wynosi zazwyczaj około 200 do 400 złotych. Zakup laptopa z systemem OEM jest korzystny, jeśli nie chcemy bawić się w samodzielne instalowanie Windowsa i jego wcześniejsze kupowanie
Wielkość
Jaka wielkość przenośnego komputera jest optymalna dla potrzeb studenta? Im laptop jest większy, tym wyraźniejszy będzie obraz na ekranie. Duże laptopy są idealnym wyborem dla wszystkich fanów filmów, gier komputerowych i osób, zajmujących się tworzeniem grafiki komputerowej lub obróbką zdjęć (choć do tego ostatniego znacznie lepszy jest dedykowany monitor zewnętrzny). Jeśli Twój sposób użytkowania laptopa nie wykracza poza standardowe czynności biurowe i multimedialne, możesz celować w urządzenia o przekątnej ekranu od 15 do 17 cali
Dysk
W epoce przechowywania danych w chmurze pojemność dysku nie ma już tak wielkiego znaczenia jak dawniej. Jeszcze kilka lat temu marzeniem wielu osób były twarde dyski o pojemności liczonej w Terabajtach. Dziś większe znaczenie od pojemności ma wydajność i szybkość dysku. Pod tym względem bezkonkurencyjne okazują się być dyski SSD. Różnią się one tym, że w przeciwieństwie do dysków HDD, nie posiadają ruchomych części – głowicy i talerza. Dzięki temu zapis i odczyt odbywa się do kilkunastu razy szybciej, a ryzyko wystąpienia awarii jest znacznie mniejsze. Jednak coś kosztem czegoś. Dyski SSD mają zwykle mniejszą pojemność – te najpopularniejsze to od 128 GB do 512 GB.
Kultura pracy
Laptop studenta nie ma łatwego życia. Zazwyczaj pracuje po kilkanaście godzin dziennie. Co to oznacza? Powinien pracować stosunkowo cicho i nie przegrzewać się. To kolejny sensowny powód, aby wybrać właśnie dyski SSD. Nagrzewają się one w znacznie mniejszym stopniu, a przez to wentylator włącza się rzadziej. Zyskuje na tym kultura pracy – laptop chodzi cicho i nie denerwuje odgłosami Ciebie, ani Twoich współlokatorów.
Pojemność baterii
Jeśli poszukujesz laptopa, na którym będziesz pracować nie tylko w mieszkaniu, ale i w terenie, powinieneś wybrać model z jak największą pojemnością akumulatora. Im większy akumulator, tym dłuższy czas pracy bez konieczności ładowania. Jakie są zalecane pojemności? Bateria o pojemności powyżej 6600 mAh pozwala na komfortową pracę, bez obawy o szybkie rozładowanie akumulatora. Oczywiście, dla uzyskania optymalnych wartości istotne jest prawidłowe użytkowanie komputera i baterii, a także przestrzeganie cykli ładowania i rozładowywania akumulatora. Ale to już temat na inny artykuł.