Krakowski smok czy krakowski smog?
Kraków od lat boryka się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Dopuszczalne normy dla pyłu zawieszonego (PM10, PM2,5) czy benzo[a]pirenu są notorycznie przekraczane. Dane szacunkowe pokazują, że z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera około 400 mieszkańców Krakowa.
Smog to mieszanka pary wodnej, bądź też mgły z dymem, zawierająca głównie pyły, gazy i pary emitowane przez zakłady przemysłowe, silniki spalinowe oraz produkty ich przemian fotochemicznych i chemicznych. Powstaje poprzez skumulowanie się znacznej ilości zanieczyszczeń na niewielkim obszarze. Szczególny problem występuje w sezonie grzewczym, kiedy z pieców na paliwa wydobywają się pyły, rakotwórczy benzo[a]piren oraz inne szkodliwe substancje.
Czynniki sprzyjające występowaniu smogu:
– znaczna wilgotność powietrza (mgła),
– ukształtowanie powierzchni (doliny),
– brak wiatru.
Główny podział:
– SMOG FOTOCHEMICZNY (powstaje w miesiącach letnich, przy temperaturze od 24oC do 35oC, przy wietrze o prędkości 2m/s, wilgotności względnej poniżej 70%) – do wytworzenia tego smogu konieczne jest silne nasłonecznienie powietrza, powstaje głównie ze spalin samochodowych,
– SMOG CZARNY (występuje w miesiącach zimowych, przy temperaturze od -1oC do +4oC, przy wietrze 0m/s, wilgotności względnej poniżej 84% + mgła) – głównie w wyniku emisji substancji pochodnych węgla i ropy naftowej.
Oszacowano, że krakowianie wdychają przez cały rok taką ilość rakotwórczej substancji – benzo[a]pirenu (obecną również w papierosach), że przekłada się to na 2021 papierosów rocznie – czyli ponad 5 papierosów każdego dnia przy przebywaniu na zewnątrz zaledwie 2 godziny dziennie.
Warto codziennie sprawdzać stan powietrza w swoim otoczeniu, dzięki dostępnym i darmowym aplikacjom.
*źródło: http://zdrowie.dziennik.pl/
Autor: Dominika Kowalczyk