KANDYDACI NA STUDIA
Czyli ranking 10 najpopularniejszych kierunków studiów w roku 2020/2021
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało raport dotyczący najchętniej wybieranych kierunków studiów, jak i tych najbardziej obleganych.
Najchętniej wybierane kierunki studiów w roku 2020/2021
W minionym roku, w październiku w polskich uczelniach naukę rozpoczęło ponad 428 tysięcy osób (ciekawostka – w zeszłym roku było to 424 tysiące osób). Wśród nich, naukę na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich rozpoczęło ponad 314 tysięcy słuchaczy, a na studiach II stopnia ponad 114 tysięcy. Jeżeli chodzi o wyższe szkoły publiczne – w tym roku akademickim uczy się na nich prawie 300 tysięcy młodych ludzi, natomiast szkoły niepubliczne przyjęły do siebie trochę ponad 129 tysięcy kandydatów.
W tym roku, niezmiennie jak w poprzednich latach, zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyła się Informatyka. Było to około 33 tysiące osób. Spowodowane jest to niedoborem informatyków na rynku pracy i to nie tylko polskim. W dzisiejszych czasach informatycy mogą liczyć na dosyć wysoką pensję oraz wiele atrakcyjnych benefitów. Perspektywy po ukończeniu takich studiów są bardzo dobre, stąd też niezmienna popularność tego kierunku na przestrzeni lat.
Na podium zaraz za nią na drugim miejscu znalazła się Psychologia z liczbą około 29 tysięcy kandydatów. Jest to kierunek, który pozwala na wybór kariery w różnych zawodach. Pozwala lepiej poznać mechanizmy zachowań ludzkich i daje duże pole do manewru w zakresie wyboru pracy zawodowej.
Natomiast na trzecim miejscu jest Zarządzanie – ponad 25 tysięcy studentów. Jest to także jeden z kierunków, który od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów. Szczegółowe dane liczbowe znajdują się w poniższym w rankingu.
Najbardziej obleganym w tym roku kierunkiem była Inżynieria Internetu rzeczy, trzeba było pokonać aż 28 konkurentów! W czołówce znalazły się również: „Komunikacja wizerunkowa”, „Mechanika i projektowanie maszyn”, „Orientalistyka-japonistyka” oraz „Orientalistyka-koreanistyka”.
Najmniej oblegane kierunki studiów
Najmniej oblegane natomiast były: „Modern Business Management”, „Bezpieczeństwo zdrowotne”, „Analityka chemiczna” oraz „Inżynieria naftowa i gazownicza”.
Poniżej przedstawiam ranking z dokładnymi danymi dotyczącymi kierunków, według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów:
- Informatyka (33687)
- Psychologia (29239)
- Zarządzanie (25369)
- Prawo (19189)
- Kierunek lekarski (17660)
- Ekonomia (16708)
- Finanse i rachunkowość́ (13610)
- Filologia angielska (12475)
- Budownictwo (11867)
- Logistyka (9835)
Autor: Wiktoria Wróblewska