Jak znaleźć dobrą pracę?
Odwieczne pytanie nas studentów i nie tylko. Większość odpowie „idź na studia”, lecz w dzisiejszych czasach to nie wystarcza – zwłaszcza, że jest masa różnych kierunków, a ich ilość niestety nie jest adekwatna do ilości miejsc pracy. Aby znaleźć pracę potrzebne jest doświadczenie, doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie. A gdzie młodzi ludzie mają je zdobyć?
Jak znaleźć ciekawą pracę? Przydatne wskazówki
Pracodawcy mają coraz większe oczekiwania wobec swoich przyszłych pracowników. Musi mieć 5 lat doświadczenia w branży, znać bardzo dobrze kilka języków, ukończyć studia na prestiżowej uczelni, a najlepiej by do tego wszystkiego miał 20 lat. Nierealne prawda? Ale nie ma się co od razu zniechęcać, nadal mamy szansę „dostosować się” do tych wymagań.
Zbieraj doświadczenie
Doświadczenie możemy zbierać już na studiach aktywnie uczestnicząc w kołach naukowych swojego uniwersytetu, uczęszczając na darmowe bądź płatne szkolenia przeznaczone specjalnie dla studentów. Mamy możliwość odbycia praktyk już w szkole średniej, ale niestety z reguły są one bezpłatne, ale czegóż się nie robi dla cennego doświadczenia, zwłaszcza że po ich ukończeniu możemy dostać propozycję stałej pracy. Firma, decydując się na przyjęcie praktykantów, ma na celu zdobycie sprawdzonych już pracowników, po co ma szukać kogoś z zewnątrz.
Ucz się języków
Co do umiejętności językowych naprawdę warto uczyć się języków i nie mam tu na myśli szkoły, bo nasza edukacja nie gwarantuje dobrego poziomu w tym zakresie. Najlepiej grać w gry i oglądać filmy w obcym języku – będzie to i przyjemne i pożyteczne. Warto też w miarę możliwości ćwiczyć w praktyce, wyjeżdżając za granicę bądź zawrzeć znajomości z obcokrajowcami. Lecz gdy posiadamy już umiejętności językowe, doświadczenie i dobre studia nadal nie gwarantują nam znalezienie dobrej pracy.
Napisz profesjonalne CV
Najpierw trzeba napisać porządne CV, które podkreśli nasze atuty i zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy. Nie warto się rozpisywać, tylko napisać konkrety, a najważniejsze rzeczy umieścić wyżej, by jako pierwsze zwróciły uwagę rekrutera. Nikt nie będzie szczegółowo studiował naszej aplikacji, jeśli nie będzie się ona wyróżniać, po prostu trafi do sterty innych „szarych” papierów. Wypadałoby też umieścić zdjęcie adekwatne do tego typu aplikacji, jak to mówią: „jak Cię widzą tak Cię piszą”. Oczywiście do CV dołączamy list motywacyjny – tu można się bardziej rozpisać. W liście musimy jak najbardziej przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę.
Przygotuj się do rozmowy o pracę
Gdy już zostaniemy zaproszeni na rozmowę – dobrze się do niej przygotujmy. Zaglądnijmy do informacji o firmie (czym się zajmuje, jak długo jest na rynku), żeby nie popełnić gafy. Warto zastanowić się też nad swoimi mocnymi i słabymi stronami – to pytanie na pewno padnie. No i podstawa: ubiór – musisz czuć się elegancko, a zarazem wygodnie. Mowa ciała też odgrywa tu dużą rolę – nikt nie przyjmie osoby, która np. leży na krześle albo dłubie w nosie.
Jak znaleźć pracę? Podsumowanie
Podsumowując musisz mieć pasję, dążyć do jakiegoś celu i ciągle się rozwijać, a na pewno uda Ci się zdobyć wymarzoną pracę.
Autor: Amanda Chawińska