19 maj '16

Jak przygotować rower do sezonu?

()

Wiosna za oknem, więc najwyższa pora wyciągnąć rower z garażu i przygotować go do użytku. Ci, którzy już jesienią pomyśleli o jego konserwacji, teraz będą mieć znacznie mniej problemów. Ci, którzy odłożyli to do teraz, powinni zapoznać się z poniższym poradnikiem.

Przygotowanie roweru do sezonu — krok po kroku

Koła

Pracę rozpoczynamy od sprawdzenia ciśnienia w oponach. Możliwe ubytki ciśnienia są cechą naturalną. W trakcie kilku miesięcy „leżakowania” powietrze mogło się wydostawać z kół przez pory gum. Teraz ubytki należy uzupełnić, przyglądając się jednocześnie temu, w jakim stanie są opony. Jeśli najlepsze lata mają za sobą, były często łatane lub bieżnik jest na nich symboliczny, warto pomyśleć o ich wymianie na nowe.

Łańcuch

Kolejnym etapem jest sprawdzenie łańcucha. Rozpoczynamy od kontroli naciągu. Łańcuch nie powinien luźno zwisać, nie może być również nadmiernie napięty. Dociskając go palcem do dołu, powinien być wyczuwalny pewien nieznaczny luz. Jeśli rower przez zimę był przechowywany w pomieszczeniu wilgotnym i zakurzonym, łańcuch wymaga czyszczenia. Do tego celu możemy wykorzystać specjalne preparaty, dostępne w sklepach rowerowych lub klasyczny płyn WD- 40. Działanie tych preparatów polega na rozpuszczaniu starych osadów z resztkami smaru. Należy zaaplikować środek na powierzchnię łańcucha i odczekać. Zabrudzenia powinny spłynąć. Następnie należy łańcuch dokładnie nasmarować. Do tego również są gotowe środki smarujące, dostępne w sprayu lub specjalnych pojemnikach z dozownikiem. Regularne smarowanie łańcucha jest niezwykle ważne, dla komfortowej i bezpiecznej jazdy.

Hamulce

Kiedy mówimy o bezpieczeństwie, nie można pominąć tak ważnej sprawy, jaką są hamulce. Pierwszy krok do wykonania to sprawdzenie stanu klocków hamulcowych. Jeśli jest na nich mało „mięsa”, należy wymienić je na nowe. Należy również sprawdzić, czy hamulce działają płynnie i czy linka jest odpowiednio mocno naciągnięta. Jeśli nie, należy to naprawić.

Centrowanie kół i kierownicy

Wjeżdżając samochodem do dziury lub najeżdżając na krawężnik, bardzo prawdopodobne jest, że utracimy zbieżność przednich kół i będą one wymagały ponownego ustawienia. Tak samo jest w przypadku roweru. Jeśli w poprzednim sezonie zaliczyłeś nim kilka wpadek, to teraz warto wycentrować kierownicę i przednie koło. Dzięki temu na nowo będziesz mógł jeździć idealnie na wprost, bez potrzeby ciągłego korygowania kierunku jazdy lub jazdy z nienaturalnie skręconą kierownicą.

Oświetlenie

Jednym z podstawowych elementów wpływających na bezpieczną jazdę rowerem jest jego oświetlenie. Należy się upewnić, czy po zimie baterie w reflektorach nadają się do użytku. Jeśli nie, warto wymienić je na nowe, trwałe baterie alkaliczne. Jeśli natomiast oświetlenie w rowerze nie sprawuje się najlepiej, warto już teraz pomyśleć o jego wymianie na nowe. Jest to niezbędne szczególnie wtedy, kiedy poruszasz się rowerem po zmroku. Pamiętaj o zaopatrzeniu się zarówno w lampkę przednią jak i tylną, najlepiej z możliwością wyboru jednej z kilku funkcji świecenia. Zapewnia to lepszą widoczność, a jednocześnie pozwala wydłużyć żywotność baterii.

Na koniec życzę wszystkim bezpiecznej jazdy!

Autor: Paweł Bugno

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis_2024-10_www
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.