Ile czyta przeciętny Polak?
Biblioteka Narodowa umieszcza raporty ze stanów czytelnictwa w Polsce każdego roku. Zinterpretuję dane umieszczone na stronie www.bn.org.pl z raportu czytelnictwa w 2016 roku.
Ile procent Polaków czyta książki?
W 2000 roku 55% osób przeczytało co najmniej 1 książkę rocznie i 24% osób minimum 7 książek, natomiast w roku 2016 tylko 37% osób wybrało 1 książkę i 10% sięgnęło po minimum 7 książek.
Do przeczytania tekstów dłuższych niż 3 strony przyznało się 46% badanych.
Aż 18% nigdy nie przeczytało żadnej książki.
W stosunku do poprzedniego roku w 2016 o 2 punkty procentowe zmniejszyła się liczba osób deklarujących korzystanie z biblioteki publicznej.
Książki kupują najczęściej osoby aktywne zawodowo, przy czym kobiety częściej niż mężczyźni korzystają z zasobów swoich znajomych. Jednak aż 66% osób nie kupiło żadnej książki w swoim gospodarstwie domowym.
Polacy najchętniej sięgają po książki papierowe, bo aż 7 razy więcej badanych wybrało je zamiast e-booków.
Prasę w Internecie czyta 41% badanych, natomiast prasę drukowaną wybiera 59%.
Najwięcej książek czytają studenci/uczniowie oraz kadra zarządzająca i specjaliści, najmniej robotnicy i rolnicy.
Najpopularniejsi autorzy w latach 2000-2016: Henryk Sienkiewicz, Dan Brown, Danielle Steel, Stephen King, Paulo Coelho, Adam Mickiewicz, J.K. Rowling, E.L. James, J.R.R. Tolkien.
Najchętniej Polacy czytają książki kupione, pożyczone lub podarowane w prezencie.
Z roku na rok sytuacja wygląda coraz gorzej. Coraz rzadziej sięgamy do książek. Trzeba pamiętać, że czytanie książek zwiększa inteligencję, efektywność pracy mózgu, czytanie uczy empatii, a także pomaga się zrelaksować.
A Wy jak często korzystacie z Biblioteki WSZIB?
Autor: Dominika Kowalczyk