19 maj '16

Co z tym smogiem w Krakowie?

()

7 kwietnia 2016 roku w Sali Obrad Rady Miasta w Krakowie im. Stanisława Wyspiańskiego odbyła się konferencja „Co z tym smogiem w Krakowie”.

Już od dawna mieszkańców, jak i urzędników, nurtuje pytanie o krakowski smog. Spotkanie było poświęcone działaniom antysmogowym, omówieniu już zrealizowanych działań oraz negatywnego wpływu na zdrowie zanieczyszczonego powietrza w Krakowie. Gośćmi, jak i prelegentami konferencji, byli przedstawiciele Urzędu Miasta, Policji, krakowskich Uczelni, MPO, ZiKIT oraz władze gmin ościennych.

Smog Kraków – przyczyny

Kraków to wyjątkowe miejsce — nowoczesna gospodarka, atrakcyjne miejsce do zamieszkania, miasto przyjazne mieszkańcom, niestety boryka się z poważnym problemem, jakim jest smog. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, które się na siebie złożyły. W mieście powstaje coraz więcej budynków, które nie są równoważone terenami zielonymi. Nie wszystko jednak zależy od urzędników Krakowa. Problemem jest tu wadliwe prawo, które należy zmienić — pozwala ono na bardzo dużą, wręcz nadmierną zabudowę miasta, co poza aspektem zieleni, źle wpływa na wymianę i regenerację powietrza w mieście.

Problem stanowią przestarzałe piece tzw. kopciuchy, w których mieszkańcy miasta spalają zakazane materiały, takie jak: płyty meblowe, stolarkę budowlaną, odpady komunalne, czy nawet olej samochodowy! Takie zachowania są karane wysokimi mandatami. Warto jednak uświadomić mieszkańców, że Kraków refunduje wymianę starych pieców na ich proekologiczne odpowiedniki. Wystarczy złożyć wniosek i tym sposobem przestać zatruwać środowisko po wymianie pieca. Urzędnicy duży nacisk stawiają również na edukowanie mieszkańców w tym zakresie.

Kolejnym istotnym problemem są spaliny samochodowe. Ciągłe korki, brak miejsc parkingowych i co za tym idzie brudne, śmierdzące ulice pełne pyłu. Urzędnicy chcą również walczyć i z tym problemem. Rozwiązaniem mogą być m.in.: wyższe opłaty w ścisłym centrum, a niższe na obrzeżach płatnej strefy parkowania. Karanie kierowców, którzy zatrzymują się poza jezdnią na dłużej niż 1 minutę z włączonym silnikiem. Więcej miejsc typu park-and-ride, gdzie będziemy mogli zostawić swój samochód, aby nie wjeżdżać do centrum. W planach jest również ograniczenie ruchu w centrum miasta, które przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia od spalin. Mycie ulic, parkingi podziemne, sprawdzanie stanu technicznego pojazdów — szczególnie ciężarowych i przewozu osób — dopełniają działania w tym aspekcie.

Ważną kwestię, jaką poruszyła Pani Profesor Anna Bach z Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego, jest roślinność w Krakowie. Tylko 10% miasta stanowią rośliny zielone — to bardzo mało. Pani Profesor powiedziała bardzo ważne zdanie „Rośliny tak jak i ludzie są ofiarą smogu”. Obecny stan drzew rosnących w Krakowie nie pozwala im na walkę ze smogiem, one same są już nim zatrute. Tylko w 2015 roku w Krakowie ścięto aż 16 tysięcy drzew. Należy uważnie przemyśleć kwestię tego, jakie drzewa należy posadzić. Według Pani Profesor powinny to być np.: lipa srebrzysta czy magnolia pośrednia. Niestety z uwagi na wysoką cenę powierzchni miejskich w Krakowie zieleń stoi na straconej pozycji. Pamiętajmy, że należy zgłaszać zarówno osoby, które palą niedozwolonymi materiałami w swoich piecach, jak i nadmiernie dymiące samochody. Odpowiedzialność społeczna za losy miasta i mieszkańców przyczynia się do wzrostu świadomości na temat smogu jak i do poprawy powietrza.

Autor: Paulina Węclewicz

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis_2024-10_www
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.