25 sty '19

BOLONIA miasto studenckie

BOLONIA miasto studenckie
()

Bolonia to miasto położone w rejonie Emilia Romania w północnych Włoszech. Leży nad dwoma rzekami Reno i Saveną. Zwane czerwonym miastem, gdyż w przeszłości do jego budowy używano czerwonej cegły i dachówki, co sprawiło, że miejsce to posiada niezwykły urok.

Bolonia – miasto studentów

Bolonia to miasto studentów od 1088 roku, kiedy to została założona bolońska szkoła prawnicza, w późniejszych czasach przekształcona w Uniwersytet. Jest najstarszą Uczelnią w Europie. Przyjeżdżają tu studenci ze wszystkich zakątków świata. Polscy studenci są tu obecni od czasów Mikołaja Kopernika, którego pomnik został umieszczony w jednym z korytarzy Uniwersytetu.

bolonia co warto zobaczyć

Niektórzy z naszych rodaków piastowali tu wysokie urzędy naukowe. W kronikach uczelni figuruje około 15 rektorów pochodzących z Polski. Do dzisiaj uczelnia ta cieszy się dużą popularnością wśród naszych studentów, którzy przyjeżdżają tutaj w ramach programu Erasmus. Pogłębiają swoją wiedzę nie tylko z wybranego kierunku naukowego, ale także ucząc się języka, poznając nowy kraj z jego przepiękną i bogatą historią, kulturą, sztuką i oczywiście kuchni.

Fakty i ciekawostki o Bolonii

  • Palazzo Poggi główna siedziba Uniwersytetu Bolońskiego. W przeszłości oprócz Mikołaja Kopernika studiowali tu: Dante Alghieri, Francesco Petrarka, Umberto Eco, Jan Kochanowski.
  • Uniwersytet Boloński po raz ósmy z rzędu został uznany za najlepszą Uczelnię Wyższą we Włoszech, wyprzedzając Politechnikę w Mediolanie i La Sapienzę w Rzymie.
  • Obecnie na Uniwersytecie studiuje 100 000 studentów na 23 wydziałach. Uczelnia posiada 68 instytutów i 93 biblioteki.
  • Miasto posiada bogatą ofertę kulturalną skierowaną do studentów. Są tu liczne biblioteki, videoteki, kina. Często odbywają się tu koncerty i wystawy. Jest też mnóstwo klubów studenckich umilających codzienne życie.
  • Czytając artykuł Martiny Baronti pod tytułem „Dusza Bolonii miasta studenckiego”, dowiedziałam się, że młodzież uwielbia spotykać się przy Placu Verdi około godziny 19.00. Wtedy to tłum studentów rozpoczyna wieczorne dyskusje do późnej nocy, popijając tanie piwo, w głośnych śmiechach, żartach i przekomarzaniach, a czasem i śpiewem kończą intensywny dzień swojej pracy.

Bolonia co warto zobaczyć?

Na pewno trzeba zobaczyć Starówkę, której serce stanowi Piazza Mggiore z fontanną Neptuna z 1563 roku. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością Bazylika San Petronio oraz Palazzo del Podestà, w której dzisiaj znajduje się biblioteka. W przeszłości Bolonia była miastem wież, do dzisiaj zachowały się dwie Due Torri, które są symbolem miasta. Warto zwiedzić Palazzo dell’Archiginnasio – pierwszą siedzibę Uczelni (do 1803 roku). W środku znajduje się między innymi siedemnastowieczna Sala Anatomica do sekcji zwłok. Polecam Waszej uwadze również muzea: Muzeum Średniowiecza, Muzyki czy Miejskie Muzeum Archeologiczne.

Należy też wspomnieć o kuchni bolońskiej, której tradycja sięga czasów średniowiecza, jej rozwojowi na przestrzeni wieków sprzyjała cała Uczelnia. Zarówno profesorowie, jak i studenci przywozili tu receptury na dania ze wszystkich zakątków Europy. Przewodniki kulinarne zwą tutejszą kuchnię „La Grassa”, co znaczy tłusta. W mieście znajduje się mnóstwo trattorii. Popisową specjalnością regionu są niewątpliwie tortellini. Istnieje mnóstwo odmian tych nadziewanych pierożków. A prawdziwie bolońskich dań można spróbować w pierwszy weekend października na festiwalu Tortellino Day.

Autor: Małgorzata Bobeł

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis_2025-01_www
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.