20 gru '18

Siłaczki w Krakowie

Siłaczki w Krakowie
()

Japonia – rozwinięty technologicznie kraj, zamożne społeczeństwo, wysoka stopa życiowa. Czy taka wizja, skądinąd słuszna, pasuje do bardzo wysokiego odsetka samobójstw mieszkańców? Na pierwszy rzut oka – nie szczególnie. Wiadomo jednak, że takie obrazy nie składają się na całość życia w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wreszcie długo oczekiwana premiera filmu Siłaczki w Krakowie! Rzecz miała miejsce 30. XI w Kinie pod Baranami, późnym wieczorem bo pokaz filmu zaczął się o godzinie 21:30. Film Siłaczki to fabularyzowany dokument opowiadający o trwającej kilkadziesiąt lat na przełomie wieków XIX i XX historii walki polskich emancypantek o należne kobietom prawa- czynne i bierne prawo wyborcze, prawo do edukacji na średnim i wyższym szczeblu, prawo do pracy , prawo do stanowienia o własnym życiu. To historia naszych prababek, historia na bardzo długie lata zapomniana a przecież gdyby nie One, bojownice , siłaczki, emancypantki, nie były by kobiety i dziewczyny dzisiaj tu, gdzie jesteśmy.

Film został zrealizowany przez dwójkę utalentowanych reżyserów – Martę Dzido i Piotra Śliwowskiego. Mają oni na swoim koncie wcześniejszy o kilka lat film dokumentalny o kobietach Solidarności. W filmie występują nieliczni zawodowi aktorzy – min. Maria Seweryn odtwarzająca postać Marii Dulębianki oraz rzesza statystek(ów), wcielających się w postaci min. Kazimiery Bujwidowej, Marii Siedleckiej, Marii Turzymy, Marii Curie-Skłodowskiej, sióstr Tułodzieckich, Justyny Tylickiej- Budzińskiej, Pauliny Kuczalskiej i innych, często bezimiennych bohaterek walki o równouprawnienie, o prawa socjalne ale także co ważne, walki o niepodległą Polskę.
Film poruszający, opowiadający z czułością o tych dzielnych kobietach sprzed przeszło 100 lat, o ich samozaparciu, konsekwencji i mądrym uporze. Tak więc fakt, że Józef Piłsudski podpisał XI.1918 roku Dekret o ordynacji Wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, w którym znalazły się słowa iż „wyborcą jest każdy obywatel polski, bez różnicy płci” to nie kaprys Naczelnika, nie podarek a ciężko wywalczone prawo; warto o tym pamiętać! W uroczystej premierze wzięli udział przedstawiciele Władz Uczelni oraz studenci – niestety zaproszenia były limitowane, więc mogło nas uczestniczyć w pokazie premierowym tylko 6 osób. W naszej Uczelni studiuje niemal 57% kobiet i będziemy namawiali twórców filmu, aby studentki i studenci WSZiB mogli wziąć udział w specjalnej ofercie.
Naprawdę warto.

Film wejdzie na ekrany kin studyjnych 26.01.2019 r. czyli znowu znamienna data – przed 100 laty tego dnia odbyły się pierwsze w wolnej Polsce wybory do Sejmu Ustawodawczego.

Na zdjęciu: Marta Dzido, Piotr Śliwowski.
Film podziwiała Agata Michalik, nasza studentka studiów magisterskich.

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis_2025-01_www
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.