13 cze '18

Stawy – jak je chronić

Stawy – jak je chronić
()

Wielu z nas uprawia jakiś sport. Bardzo modna stała się teraz siłownia, ale czy ktokolwiek pomyślał o stawach? Można uznać to za śmieszne, bo przecież choroby stawów kojarzą nam się ze starością, a to nieprawda, każdy z nas może być na nie narażony. Fakt, sport to zdrowie, ale trzeba go uprawiać z głową. Z pewnością wiele osób ćwiczących zmaga się z różnego rodzaju problemami w obrębie stawów. Nieprzyjemne trzeszczenie wewnątrz kolana, ból łokcia, czy piekący bark nierzadko uniemożliwia odbycie treningu. Często nie tylko osoby aktywne mają problemy, ale te zmagające się z otyłością. W przypadku osób otyłych to kwestia odpowiedniej diety i umiarkowanych ćwiczeń.

Jak dbać o stawy podczas treningu?

Przychodząc na siłownię, pewnie masz ochotę od razu podnieść jak największy ciężar, bo chcesz jak najszybciej zbudować masę, ale w takim myśleniu często zapominasz o rozgrzewce. Wiele osób ma lekceważące podejście do rozgrzewki, podczas gdy ona jest tak ważna. Pozwala rozgrzać stawy i przygotować je do wysiłku. Do mięśni zaczyna napływać więcej krwi i stają się one bardziej wytrzymałe. Lepiej stabilizują też wykonywany ruch i mogą zapewnić lepszą ochronę stawów. Rozgrzewka to także przygotowanie psychiczne. Dzięki niej możemy lepiej skupić się na wykonywanych ćwiczeniach, a tym samym zwiększyć ochronę stawów. Pamiętaj, że lepiej chronić stawy przed kontuzją, niż leczyć jej następstwa. 10 minut cardio plus streching (wymachy itp.) w zupełności wystarczą.

Gdy już zrobiłeś rozgrzewkę, pamiętaj — mierz siły na zamiary. Nie zaczynaj treningu od maksymalnego ciężaru. Po pierwsze, może to utrudnić Ci prawidłowe wykonanie ćwiczenia. Po drugie, zbyt szybkie sięganie po duże obciążenia może zaszkodzić Twoim stawom nawet kiedy są już rozgrzane. Podczas treningu obciążenie zwiększaj stopniowo.

Czy częstotliwość treningów ma znaczenie dla stawów?

Częstotliwość treningów też jest ważna. Mięśnie rosną właśnie podczas odpoczynku, a nie treningu, więc nie skazuj swoich stawów na przetrenowanie, bo i tak w ten sposób nie zbudujesz szybciej masy. Musisz też zwracać szczególną uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń, bo mogą Ci one przynieść więcej złego niż dobrego. Stawy można wspomagać też stosowaniem suplementów. Istnieje szeroka grupa suplementów diety mogących działać ochronnie i regenerująco na stawy.

Należą do nich m.in.:

  • glukozamina — pozwala odbudowywać chrząstkę stawową i może zmniejszać ból pojawiający się w stawach,
  • kolagen — stosowanie kolagenu pozwala dostarczyć aminokwasów, które są później wykorzystywane przez organizm do wzmocnienia struktury stawowej,
  • witamina C — jest niezbędna przy syntezie własnego kolagenu,
  • kwas hialuronowy — jest to główny składnik mazi. Odpowiedzialny jest za jej lepkość i smarowanie powierzchni stawowych,
  • kwasy omega-3 — ograniczają one występujący w obrębie stawów stan zapalny.

Autor: Amanda Chawińska

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis_2024-10_www
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.