20 cze '18

Ktoś się łączy z moim Wi-Fi!

Ktoś się łączy z moim Wi-Fi!
()

Czy po którejś z domówek, na której rozdawałeś hasło do swojego Wi-Fi, masz podejrzenia, że sąsiad zaczął częściej spędzać czas na balkonie akurat od strony Twojego mieszkania, a Twój Internet zacina się coraz bardziej?

Chcesz sprawdzić, kto zjada Twoje cenne Megabity? Nic prostszego!

Jak sprawdzić kto korzysta z mojego Wi-Fi?

Możesz sprawdzić to w panelu administracyjnym swojego routera, ale jeśli nie pamiętasz do niego hasła lub sam jego widok przyprawia Cię o ból głowy, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz skorzystać z darmowych programów, które wyświetlą jakie urządzenia są podłączone do Twojej sieci.

Jednym z nich jest Who is On My WiFi. Po uruchomieniu programu wyświetli się lista aktywnych urządzeń, czyli podłączonych do naszej sieci, ale o ile nazwa urządzenia może niekoniecznie wskazywać na pasożyta naszego WiFi, a adres IP może się zmieniać, utrudniając nam namierzenie go, o tyle adres MAC karty sieciowej urządzenia pozostaje ten sam i właśnie po nim możemy je zidentyfikować. Adres MAC na komputerach z systemem Windows możemy sprawdzić z poziomu wiersza poleceń, wpisując odpowiednią komendę. Dostać się do wiersza poleceń możemy na różne sposoby.

Windows

Sposób 1:

Klikamy w „Start” -> „Uruchom” -> wpisujemy: cmd -> w okienku, które nam wyskoczy, wpisujemy: ipconfig /all -> znajdujemy pozycję „Adres fizyczny”.

Sposób 2:

Klikamy w „Start” -> w pasku wyszukiwania wpisujemy: wiersz poleceń -> klikamy na niego i w okienku, które nam wyskoczy, wpisujemy: ipconfig /all -> znajdujemy pozycję „Adres fizyczny”.

Sposób 3:

Naciskamy jednocześnie klawisz „Win” (rysunek logo Windows) i klawisz z literą „R”, następnie wpisujemy: cmd i w okienku, które nam wyskoczy, wpisujemy: ipconfig /all -> znajdujemy pozycję „Adres fizyczny”.

Linux

Znajdujemy terminal/konsolę i wpisujemy: ifconfig -a

Ciekawszym programem jednak moim zdaniem jest Netcut.

Jest to bezpłatny program, w którym już mamy większą kontrolę nad swoją siecią. Możemy sprawdzić jakie urządzenia są podłączone do WiFi i jakie zasoby zużywają.

Oprócz tego możemy kontrolować takie urządzenia jak: iPhone, Xbox, Wii, PS3 oraz urządzenia z systemem Android. Wystarczy, że podłączone do sieci urządzenie posiada swój własny adres MAC. Za pomocą programu Netcut możemy szybko podłączyć lub odłączyć dowolne urządzenie od naszej sieci – może to być komputer, tablet, telefon, konsola, telewizor, router lub switch.

Podsumowanie

W Internecie znajdziemy jeszcze wiele więcej programów pełniących podobne funkcje. Jak można zauważyć, z ich pomocą możemy kogoś wyrzucić z naszej sieci, dlatego zalecam rozsądne posługiwanie się nimi, aby nie sprawić sobie lub komuś przykrości w postaci braku dostępu do Internetu.


Autor: Dominik Gacek

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis_2024-10_www
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.