Miodowa kuracja
Słodki i aromatyczny o zniewalającym smaku przywołującym na myśl czasy dzieciństwa. Znany z właściwości leczniczych, łagodzących i upiększających króluje wśród najwspanialszych skarbów, jakimi obdarzyła nas matka natura.
Zalety miodu
Cudowny eliksir – miód posiada szereg miód właściwości zdrowotnych, przez co jest niezastąpiony niemal w każdym domu, w kilka chwil stawia na nogi przeziębionych, niesie ulgę osobom wyczerpanym pracą fizyczną czy umysłową, zwiększa odporność na choroby i różne dolegliwości.
Miód jako 75-procentowy cukier prosty dostarcza natychmiastowego zastrzyku energii doskonale przyswajalnego przez organizm. Wystarczy od 3 do 5 łyżek stołowych miodu, aby uzupełnić dzienną porcję zdrowych cukrów zawierających kwasy organiczne, enzymy, białko oraz inhibinę, która działa bakteriobójczo. Miód stanowi również źródło wielu cennych witamin z grupy B, a także A, C i K. Jest także źródłem aminokwasów oraz minerałów.
Najwięcej leczniczych właściwości posiada świeży miód, jednak odpowiednio przechowywany nie traci swoich właściwości nawet od 2 do 3 lat. Ponieważ łatwo chłonie wilgoć i zapachy, warto trzymać go w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w ceramicznym lub szklanym, szczelnie zamkniętym naczyniu.
W jakiej temperaturze miód traci właściwości?
Aby w pełni wykorzystać wszystkie zdrowotne składniki miodu, najlepiej podawać go w postaci napoju – miodu rozpuszczonego w ciepłej herbacie, wodzie lub mleku. Należy jednak pamiętać, że nie należy go podgrzewać powyżej 40ºC, ponieważ w wyższej temperaturze traci swoje lecznicze właściwości.
Miód – właściwości zdrowotne
Prawdziwy miód nie należy do tanich przysmaków – stąd na rynku tak szeroki wybór produktów go udających. Aby prawidłowo określić jakość zakupionego miodu, można przeprowadzić mały test. Wystarczy nabrać łyżeczkę miodu i powoli wylewać jej zawartość na talerz. Jeżeli z ciągnącego się strumyka utworzy się stożek, będzie to świadczyć o naturalności testowanego miodu. Miód sztuczny będzie kapał i ostatecznie rozleje się na talerzu, tworząc „kałużę”.
Do najpopularniejszych miodów posiadających właściwości lecznicze należą: spadziowy, wrzosowy, rzepakowy, akacjowy, lipowy oraz gryczany.
- Miód spadziowy jest szczególnie zalecany osobom z chorobami serca i krążenia oraz przy chorobach dróg oddechowych. Posiada najwięcej pierwiastków składowych i mikroelementów.
- Aktywne składniki miodu wrzosowego działają bakteriobójczo, moczopędnie oraz przeciwzapalnie. Miód ten jest zalecany w leczeniu chorób jamy ustnej, nerek, a także na przeziębienie.
- Miód rzepakowy wspomaga leczenie stanów zapalnych wątroby, woreczka żółciowego oraz przewodu pokarmowego. Regularne spożywanie tego miodu silnie odtruwa i stymuluje przemianę materii.
- Miód akacjowy z wszystkich miodów posiada najmniejszą zawartość pyłków i jest szczególnie polecany alergikom. Okazuje się skuteczny w walce z nadkwasotą, czy też zaburzeniami przewodu pokarmowego.
- Miód lipowy wspomaga leczenie stanów zapalnych płuc i oskrzeli. Zapobiega przeziębieniom, zapaleniom zatok oraz anginie. Działa również napotnie i przeciwgorączkowo.
- Dobroczynne składniki miodu gryczanego sprawdzają się w leczeniu nerwicy żołądka i serca, ponadto odtruwają wątrobę. Regularnie spożywany skutecznie wspomaga leczenie chorób oskrzeli i płuc. Dodatkowo wzmacnia kości.
- W sklepach można również natknąć się na tzw. ziołomiody np. sosnowy (na przeziębienia), aloesowy (na choroby wątroby, rany), tymiankowy (na kaszel), czy też głogowy (na serce). Przygotowanie ziołomiodu polega na podaniu owadom syropów z dodatkiem ziół leczniczych, które następnie są przetwarzane i konserwowane przez pszczoły. Proces ten wzbogaca ziołomiód w cenne enzymy i składniki organiczne, a tym samym zwiększa jego właściwości lecznicze.
Jeżeli chciałbyś poznać więcej ciekawych informacji związanych ze zdrowiem i dbaniem o jego jak najlepszą kondycję, sprawdź nasz kierunek studiów podyplomowych – zarządzanie w ochronie zdrowia Kraków!