15 maj '18

Jak skutecznie usunąć toolbar’y z przeglądarki?

Jeśli Twoja przeglądarka po otwarciu ma paski z ikonkami, których wcześniej nie było to wiedz, że coś się z nią dzieje.

Oczywiście mowa tu o kolorowych ikonkach znajdujących się w jakichś dziwnych paskach, które instalują nam się nie wiadomo kiedy i nie wiadomo skąd w naszej przeglądarce. Te kolorowe paseczki to tzw. toolbar’y.

Czym jest toolbar?

Toolbar (tool – z ang. narzędzie, bar – z ang. pasek) – jest to pasek narzędziowy, który ma nam „ułatwić” poruszanie się po Internecie, poprzez różnego rodzaju odnośniki do stron, które są nam „niezwykle” potrzebne oraz inne gadżety, jak np. emotikonki. W praktyce toolbar’y częściej uprzykrzają nam życie, niż je ułatwiają. Możemy je zaliczyć do grupy „Niechcianego oprogramowania”.

W jaki sposób instalują się niechciane toolbar’y?

Znacie to słynne powiedzenie „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? W tym wypadku świetnie się ono sprawdza, gdyż toolbar’y najczęściej kryją się w instalatorach i wykorzystują naszą nieuwagę i chęć pobicia rekordu w prędkości klikania w przycisk „dalej, dalej…”.

Niestety w większości instalatorów, w którymś momencie instalacji mamy pytanie o instalację paska narzędziowego, które jest domyślnie zaznaczone checkbox’em (kwadracikiem). Zazwyczaj, żeby nie powiedzieć „prawie zawsze”, większość osób klika „dalej” zgadzając się tym samym na instalację dodatkowego paska w swojej przeglądarce.

Jak usunąć toolbar z przeglądarki?

Na szczęście pomogą nam w tym darmowe programy, które bardzo dobrze radzą sobie z niechcianym oprogramowaniem. Szczególnie wartym polecenia jest: AdwCleaner. Do plusów można zaliczyć to, że nie wymaga on żadnej instalacji. Po prostu pobieramy go i uruchamiamy dwukrotnym kliknięciem. Następnie klikamy „skanuj”. Program automatycznie przeskanuje nasz komputer w poszukiwaniu niechcianego oprogramowania. Po zakończeniu skanowania wybieramy przycisk „oczyść”, a po zakończeniu „sprzątania” program uruchamia ponownie komputer.

W tym momencie wszystko powinno wrócić do normy, a irytujący toolbar powinien zniknąć. Jeśli tak się nie stało, można spróbować użyć innego programu o nazwie Toolbar Cleaner, który jest wyspecjalizowany w usuwaniu toolbar’ów. Pobieramy program i uruchamiamy go dwukrotnym kliknięciem. Następnie program wyświetli nam znalezione paski narzędziowe. Klikamy w te, których chcemy się pozbyć i wybieramy przycisk „Remove Selected Toolbar(s)/BHO(s)”.

Na komputerach swoich klientów, zawsze pytam także, czy zainstalować oprogramowanie o nazwie Unchecky. Program ten stara się „myśleć za nas”. Gdy zapomnimy odhaczyć podczas instalacji programów dodatkowych opcji, on zrobi to za nas. Unchecky działa w tle i sprawdza w trakcie instalacji zaznaczone okienka. Gdy będziemy chcieli znów kliknąć „dalej”, a w aktualnym okienku pozostanie zaznaczona jakaś dodatkowa opcja, program nam to zakomunikuje. Wystarczy wtedy kliknąć przycisk „nie” i automatycznie zostaną odznaczone niechciane opcje.

Podsumowanie

Niestety toolbar’y są bardzo częstym zjawiskiem, przed którym jedyną najskuteczniejszą metodą obrony jest czujność podczas instalacji wszelakiego oprogramowania.

Na szczęście powyższymi programami można w miarę prosty sposób sobie z nimi poradzić i korzystać ze swojej ulubionej przeglądarki bez zbędnych „umilaczy” życia.

Puenta na koniec?
Jak się człowiek śpieszy, to producent toolbar’ów się cieszy”.

Autor: Dominik Gacek