10 kw. '18

Microsoft Most Valuable Professional

Microsoft Most Valuable Professional
()

W pierwszych dniach marca, w siedzibie Microsoft – Redmond, miała miejsca zamknięta konferencja dla osób wyróżnionych tytułem Most Valuable Professional. Ponad 2000 uczestników z całego świata – mogło wybierać spośród kilkuset sesji technicznych.

MVP – Microsoft Most Valuable Professional to tytuł który firma Microsoft przyznaje
osobom na całym świecie, które poprzez występowanie na konferencjach i w ramach spotkań lokalnych społeczności, poprzez nagrywanie webcastów czy choć pisanie w ramach blogów – bezinteresownie dzielą się wiedzą techniczną dotyczącą produktów Microsoft.

Tytuł MVP jest przyznawany w wielu kategoriach, m.in.; Data Platform (SQL Server, Business Intelligence, Power BI…), AI, Business Solutions, Cloud and Datacenter Management, Microsoft Azure, Visual Studio and Development Technologies.

Aby zostać MVP należy (poza wspomnianymi wcześniej aktywnościami) zostać nominowanym na stronie http://mvp.microsoft.com (poprzez innego MVP, pracownika Microsoft lub nominując samego siebie), a następnie firma Microsoft musi uznać, że wkład jest wystarczający do tego wyróżnienia – wówczas otrzymuje się uroczystego maila z  gratulacjami.

Takiego właśnie maila otrzymałem 1 kwietnia 2017 roku, przez co znalazłem się w gronie 45 polskich MVP.

Poza wyróżnieniem, każdy MVP otrzymuje dostęp do oprogramowania (Microsoft i nie tylko), usług (Azure) i innych programów ułatwiających dalszym rozwój i pozostawanie na bieżąco z technologią.

Jednym z benefitów jest możliwość wyjazdu na MVP Summit – coroczną konferencję dla uczestników programu z całego świata. Ma ona miejsce w siedzibie Microsoft – w Redmond.

MVP Summit

Jako członek programu dopiero od roku, bardzo cieszę się, że miałem okazję wziąć udział w MVP Summit i przy okazji pierwszy raz odwiedzić USA. Poznałem wiele osób z całego świata, porozmawiałem z polskimi MVP których w większości znałem już wcześniej. Polskę reprezentował mocny – 14 osobowy skład, a kategorię Data Platform – Marcin Szeliga (od 12 lat MVP) i ja.

Treść konferencji jest objęta umową o poufności, więc mogę opisać tylko okolicę i wrażenia z pobytu w Stanach.

Kampus Microsoft robi wrażenie przede wszystkim rozmiarami – to większa część miejscowości Redmond. Dziesiątki niskich, kilkupiętrowych budynków w których powstają systemy operacyjne, pakiety biurowe, usługi w chmurze i inne produkty używane na całym świecie.

Gdzieniegdzie na skrzyżowaniach można jedynie napotkać na oznaczenia – wschodni/zachodni, a najbardziej rzucają się w oczy biało- zielone busy, którymi przemieszczają się po kampusie pracownicy.

Nieopodal Redmond znajduje się znacznie większe, atrakcyjne turystycznie miasto – Seattle. Bardzo malowniczo położone, pomiędzy Jeziorem Waszyngtona i Zatoką Elliot, otoczone wysokimi górami. Słynie m.in. z fabryki Boeinga i wyśmienitych owoców morza. To tu powstały takie zespoły jak Nirvana, Soundgarden, Alice in Chains, Pearl Jam.
W Seattle urodził się też Jimi Hendrix. Warto odwiedzić interaktywne i bardzo klimatyczne muzeum kultury pop, w którym poza gitarami i pamiątkami z koncertów wymienionych wykonawców znajdziemy ekspozycje dot. filmów grozy, science-fiction, serii Star-Trek.

Przed przyjazdem usłyszałem, że  Stany Zjednoczone się kocha albo nienawidzi – ja nie miałem tak skrajnego wrażenia. Mimo że pierwszy raz wyjechałem poza Europę, wszystko wydawało mi się znajome, przyjazne. Nie miałem wcale uczucia że jestem w jakimś dalekim kraju.

To co zrobiło największe wrażenie to właśnie przyjazne nastawienie i sposób bycia Amerykanów. Obsługa w hotelu czy sklepie, barmanka w barze (zainteresowana skąd jesteśmy pyta czy Polska to ten kraj w Europie w którym jeździ się samochodem po lewej stronie) czy kierowca autobusu, który z troską w głosie zwraca uwagę na strome schody podczas wysiadania.

Amerykanie okazują sobie po prostu więcej życzliwości na każdym kroku. To nie jest wymuszony, wyuczony uśmiech do klienta czy tylko serdeczny i przyjazny gest.

 

Warto zobaczyć

 

Praktyki w Microsoft

Microsoft prowadzi programy praktyk dla studentów, którzy chcą spróbować swoich sił w korporacji, zarówno na stanowiskach typowo technicznych (programiści) jak i biznesowo – sprzedażowych.

Praktyki dla studentów w Microsoft Polska

Programiści są poszukiwani przede wszystkim do centrali w Redmond, zaś polski oddział Microsoft w  Warszawie poszukuje studentów kierunków związanych z biznesem, sprzedażą, marketingiem i informatyką w biznesie.

Aktualnie prowadzona jest rekrutacja na stanowiska Technical Services oraz Technical Strategy. Praktyki są płatne i trwają 3 miesiące z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące. Proces rekrutacyjny składa się z 3 etapów: test online, rozmowa kwalifikacyjna oraz rozmowa w biurze w Warszawie. Opis obu stanowisk i wymagań znajduje się pod poniższym adresem.

http://microsoftstudents.eu/apply-today-internship-program-career-club-microsoft-poland/

 

Praktyki dla programistów

Dla programistów Microsoft prowadzi 12 tygodniowe, wakacyjne praktyki w Dublinie, Pradze, Oslo oraz siedzibie korporacji – Redmond. Rekrutacja na poszczególne stanowiska zaczyna się we wrześniu, tak aby do końca roku wyłonić zespoły które spędzą wakacje pracując nad produktami Microsoftami pod czujnym okiem bardziej doświadczonych programistów.

 

Wymagania dla kandydatów

Duży nacisk jest położony na znajomość algorytmów i struktur danych. Atutem będzie posiadanie doświadczenia w programowaniu w innych firmach. Nie jest prowadzona rekrutacja na programistów w konkretnej technologii – to w jakim języku będziesz programować zależy od zespołu do którego zostaniesz przyporządkowany. Microsoft szuka sprawnych programistów i ocenia ich ogólne umiejętności, a nie przywiązanie do konkretnej składni.

 

Proces rekrutacji

Pierwszy etap to 30 minutowa rozmowa z rekruterem bądź inżynierem. Sprawdzane jest doświadczenie i uzdolnienia kandydata. Kolejne etapy to kilka ok. 45 minutowych spotkań z inżynierem, podczas których będziesz pisać kod na tablicy.

Praktyka jest skierowana do studentów ostatnich lat studiów (zarówno inżynierskich, jak i magisterskich), a w przypadku dobrych wyników – Microsoft oferuje zatrudnienie. Dlatego też w przypadku praktykantów – studentów studiów pierwszego stopnia… oczekiwania są taki, że nie będą kontynuować studiów magisterskich 🙂

Jeśli interesują Cię szczegóły programu praktyk lub chciałbyś aplikować w którymś z nich  – napisz do mnie na adres libera@wszib.edu.pl

Odnośniki:

Praktyki dla studentów

http://microsoftstudents.eu/poland/opportunities/#internships

Program dla osób, które niedawno skończyły studia

http://microsoftstudents.eu/poland/opportunities/#graduates

Program praktyk w Microsoft Polska

http://microsoftstudents.eu/poland/internship-poland/

 

Technologie Microsoft w WSZiB

Studiując w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości, poza naturalnym kontaktem z oprogramowaniem Microsoft podczas zajęć dydaktycznych, jest wiele możliwości dodatkowego poszerzania wiedzy i umiejętności w tym zakresie.

 

Oprogramowanie Microsoft

Dzięki temu, że uczelnia uczestniczy w programie Microsoft Imagine Premium, WSZYSCY studenci mają dostęp (bezpośrednio przez system SAKE, bez konieczności dodatkowego logowana/ zakładania konta) do systemów operacyjnych – w tym serwerowych, środowisk programistycznych. Istnieje możliwość pobrania zarówno najnowszych wersji – jak i wcześniejszych (w celu np. porównania jakiejś funkcjonalności)

Dostępna dla WSZYSTKICH studentów WSZiB usługa Office 365 (licencja ProPlus) pozwala pobierać i instalować na maksymalnie 5 komputerach domowych lub urządzeniach przenośnych – pełny pakiet MS Office. Dodatkowo można korzystać z szeregu usług on-line.

 

Koła naukowe

We WSZiB działają dwa koła naukowe:

Koło programistów .NET daje możliwość poznania tajników programowania aplikacji .NET, korzystając z najnowszych wersji oprogramowania Visual Studio.

Koło użytkowników baz danych, dzięki współpracy z ogólnopolskim Stowarzyszeniem Użytkowników SQL Server to wykłady ekspertów z zakresu Microsoft Data Platform, spotkania Study Group – przygotowujące do egzaminów certyfikujących Microsoft i możliwość wzięcia udziału w SQLDay – największej konferencji dot. baz danych w tej części Europy – SQLServer.

Szczegóły dot. spotkań obu kół znajdują się w SUSZI i w aktualnościach na stronie Uczelni.

 

Studia podyplomowe

W ofercie studiów WSZiB można znaleźć dwa, niezwykle popularne kierunki, które koncentrują się niemal w pełni na technologiach giganta z Redmond.

Specjalista baz danych

Kierunek skierowany do osób nie posiadających wiedzy z zakresu baz danych, wyróżniające się praktycznym podejściem. Wszystkie zajęcia prowadzone są w najnowocześniej wyposażonych laboratoriach komputerowych WSZiB, w oparciu o najnowsze wersje oprogramowania (SQL Server 2017, Visual Studio 2017).

Przedmioty: Zapytania w języku T-SQL, Administracja SQL Server, Programowanie SQL Server, Wdrażanie hurtowni danych, Zarządzanie projektami.

Data Scientist

Celem studiów jest przedstawienie przyszłym Data Scientist i analitykom kompletnej metodyki projektów eksploracji danych i uczenia maszynowego, poprzedzonej obszernym omówieniem biznesowych modeli danych. W ramach zajęć zostaną także przedstawione możliwości raportowania zarówno w oparciu o SQL Server Reporting Services , jak i usługi PowerBI.

Wszystkie zajęcia prowadzone są przez doświadczonych trenerów, wyróżnionych prestiżowym tytułem – MVP w kategorii Data Platform.

 

Linki:

 


Tomasz Libera | libera@wszib.edu.pl

MVP Data Platform, Microsoft Certified Trainer (MCT).
Pracownik i wykładowca w WSZiB w Krakowie
Aktywny członek Stowarzyszenia Użytkowników SQL Server PLSSUG (nowa nazwa Data Community), były członek zarządu. Założyciel i lider krakowskiego oddziału grupy, organizator konferencji SQLDay i SQLSaturday.

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis_2024-10_www
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.