28 lis '22

WSZiB bierze udział w kampanii ORANGE THE WORLD

()

W dniu 25.XI.2022 r. po raz czwarty w Krakowie startuje kampania ORANGE THE WORLD – STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, organizowana i promowana przez Kluby zrzeszone w Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International (MOSI). Soroptimist to jedna z najstarszych organizacji założonych przez kobiety i dla kobiet, w 2021 roku „stuknęło” jej bowiem 100 lat! Warto w tym miejscu nadmienić, że MOSI jako globalny głos kobiet ma status konsultanta przy ONZ, a także przy Radzie Europy. 

Kampania trwać będzie 16 dni, czyli do 10.XII.2022 r. Kolorem kampanii jest POMARAŃCZOWY, dlatego też często tych 16 dni nazywanych jest ORANGE DAYS. Dlaczego właśnie takie daty wyznaczają ramy czasowe kampanii społecznej? – 25.XI. to MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET, proklamowany przez ONZ w 1999 r. a 10.XII. to MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA, także proklamowany przez ONZ tyle, że w roku 1948. Daty te zatem w symboliczny sposób podkreślają fakt, że prawa kobiet to prawa człowieka.

W ciągu tych 16 dni soroptymistki w całej Europie organizują rozmaite akcje np. pikiety, panele dyskusyjne, zamieszczają różne formy reklamy w przestrzeni publicznej i mediach społecznościowych,  mające uwrażliwić opinię publiczną na ciągle istniejący problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt, a także wszelkie inne formy dyskryminacji ze względu na płeć czy kolor skóry.

W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym Honorowy Patronat nad kampanią społeczną ORANGE THE WORLD STOP RZEMOCY WOBEC KOBIET w Krakowie objął Pan Prezydent Jacek Majchrowski.

W ramach tego Patronatu w pierwszym dniu kampanii oraz w dniu jej zakończenia na kolor pomarańczowy podświetlone zostaną: Tauron Arena, Kładka Bernatka oraz estakada Wielicka-Lipska.  Pierwszy Krakowski Klub Soroptimist International przygotował także krótki spot reklamujący kampanię – spot ten będzie wyświetlany na klubowy FB. Ponadto spot ten będzie przez 7 dni począwszy od 25.XI.2022 r. emitowany  w 28 autobusach MPK losowo wybranych linii.

Pierwszy Krakowski Klub SI przygotował również plakaty kampanijne, które eksponowane będą w różnych instytucjach i firmach oraz 7 krótkich filmików ilustrujących różne rodzaje przemocy   (cyfrowa, psychiczna, finansowa, fizyczna czy seksualna). Filmiki te będą wyświetlane w mediach społecznościowych, w tym ma naszym FB. Warto także przeczytać artykuł, który ukaże się w dwutygodniku miejskim KRAKOW.PL – numer z datą 23.XI.2022 r. W artykule tym znajdziecie proste „narzędzie” pozwalające zorientować się, zwłaszcza młodym osobom, jakie relacje panują w ich związku, czy są to relacje partnerskie czy tez może toksyczne i trzeba szukać pomocy. To „narzędzie” to tzw. PRZEMOCOMETR – jest to „linijka”, na której w trzech segmentach opisane są 23 typowe zachowania  pojawiające się w relacjach między ludźmi. Segmenty te oznakowane są przy tym kolorami od bezpiecznej zieleni poprzez pomarańcz do czerwieni, która sygnalizuje ALARM.

Do Polski PRZEMOCOPMETR trafił rok temu za sprawą Wrocławskiego Klubu Soroptimist International. Na terenie Krakowa w rozpowszechnianiu przemocometrów ma udział także Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości.

Bądźmy solidarni w naszym sprzeciwie wobec przemocy, której doświadczają kobiety i dziewczęta, zwłaszcza w krajach gdzie toczą się konflikty zbrojne. Powiedzmy razem: STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET!, a także SOROPTYMISTKI PRZECIWKO PRZEMOCY DOMOWEJ, ponieważ przemoc dotyka nie tylko kobiety. Często przecież czytamy o sytuacji przemocowej w relacjach syn-matka, syn-ojciec, czy ojciec-córka.

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.