3 sty '23

Świat w kolorowych barwach – czyli dlaczego warto zainteresować się grafiką komputerową?

„Jak nas widzą tak nas piszą” ten cytat ma również odzwierciedlenie w grafice komputerowej. Tworząc własną firmę marzymy o tym, by wyróżniała się na rynku i przynosiła nam zyski. Organizując różne wydarzenia, chcemy aby wzięło w nich udział jak najwięcej osób. Można podać wiele przykładów, ale każdy z nich zakończy się niepowodzeniem, jeśli w nieodpowiedni sposób podejdziemy do tematu grafik, ilustracji czy też spotów, które będą reprezentować nasz projekt. To dlatego grafika komputerowa jest tak ważna i warto w nią inwestować.

Kim jest i czym zajmuje się grafik komputerowy? Grafik komputerowy to osoba niezwykle kreatywna, która posiada nieskończoną wyobraźnię. Tworzy on projekty na rynku reklamowym, a zakres jego obowiązków jest bardzo szeroki. Może robić wizytówki, ulotki, plakaty, jak i projektować interfejsy do stron internetowych. Jest to praca elastyczna, co wiąże się z tym, że możemy ją wykonywać zdalnie z dowolnego miejsca. Zatem jeśli masz artystyczną duszę, to może to jest zawód dla Ciebie?

Od czego zacząć grafikę komputerową?

Na początku nie będziemy dysponować płatnymi programami, więc warto poszukać tych darmowych, takich jak Gimp czy CorelDraw. Wszystko teraz jest w Internecie, zatem gdy czegoś nie umiemy to właśnie tam się udajmy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „How to use Gimp” lub „Corel Draw – Beginner Tutorial” i w przeciągu godziny nauczymy się obsługiwać te podstawowe narzędzia. Warto też samodzielnie podejść do tematu, czyli zacząć tworzyć szkice. Weź kartkę i narysuj dowolną rzecz z Twojego otoczenia. Może to być kubek, kwiatek, długopis, cokolwiek. Narysuj ten element z kilku perspektyw, następnie zeskanuj kartkę i spróbuj te szkice odtworzyć w programie do grafiki wektorowej. Tak właśnie powstają ilustracje. Profesjonaliści, również działają w ten sam sposób, tylko robią to na większą skalę.

Zainspiruj się! Nie bój się patrzeć na prace innych artystów, rzecz jasna nie możesz ich kopiować, lecz możesz spośród tysięcy obrazów na Pintereście wybrać kilka, które pomogą Ci stworzyć własne dzieło.

Jak grafika komputerowa wpływa na działanie naszego mózgu?

Wiemy, że prawa półkula naszego mózgu jest odpowiedzialna za kreatywność i zdolności artystyczne. Przekładając tę wiedzę na praktykę, możemy śmiało powiedzieć, że tworzenie grafik sprzyja twórczemu myśleniu i rozwija prawą część naszego mózgu. Pamiętajmy jednak o tym, że grafik pracuje przed ekranem, więc regularna przerwa w czasie pracy pozytywnie wpłynie na jego kreatywne myślenie. Umiejąc samemu tworzyć grafiki, możemy zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Dlatego nie zwlekaj tylko twórz, powodzenia!

Autor: Piotr Lubaś