9 mar '21

Praca na studiach – czyli które studia warto wybrać, zaoczne czy stacjonarne?

Praca na studiach – czyli które studia warto wybrać, zaoczne czy stacjonarne?
()

Wiele osób na pewnym etapie swojego życia staje przed ciężkim wyborem – jaką formę studiów wybrać, aby móc pogodzić je z pracą? Jaka praca na studiach będzie najlepsza? Jak to zrobić, aby w międzyczasie znaleźć jeszcze czas dla siebie i swoich bliskich? Z własnego doświadczenia wiem, że czasem bywa to bardzo trudne, ale przecież – “Dla chcącego nic trudnego”!

Jak połączyć studia i pracę?

Połączenie pracy i studiów wymaga od nas przede wszystkim dobrej organizacji. Dobrym sposobem na to, jest zapisywanie rzeczy, które musimy wykonać w danym dniu. Ja np. korzystam z kalendarza z rozkładem dobowym, w którym bez problemu mogę zaplanować rozkład dnia, notuję wszystko co mam do zrobienia i dzięki temu jestem pewna, że o niczym nie zapomnę. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z kalendarza zawsze możemy zapisać wszystko w notatniku na smartphonie – przecież każdy ma teraz do niego łatwy dostęp.

Praca na studiach dziennych i zaocznych

Jeśli pracujemy na pełny etat i nie możemy sobie pozwolić na ciągłe przerwy w pracy, to zdecydowanie lepszą formą studiowania będą studia zaoczne. To dzięki nim będziemy w tygodniu mogli się poświęcić wykonywaniu naszych zawodowych obowiązków, a w weekendy się uczyć. Największą ich zaletą jest to, że nauczanie trwa tyle samo co na studiach dziennych, uzyskany tytuł naukowy też jest dokładnie ten sam, a zajęcia odbywają się tylko w weekendy. Praca na pełen etat i studia zaoczne są więc bardzo dobrym połączeniem. Niestety, studia niestacjonarne mają też swoje wady – musimy za nie płacić.

Studia dziennie są idealne dla osób pracujących dorywczo. Każdy, kto ma możliwość elastycznego ustalania sobie grafiku na pewno doceni fakt darmowego studiowania (mowa tutaj o uczelniach publicznych) oraz braku zajęć w soboty i niedziele. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które w weekendy czas zamiast na naukę, wolą poświęcać na wycieczki czy odpoczynek.

Pogodzenie obowiązków zawodowych i studiów bywa bardzo męczące. Szczególnie w okresie sesji. Często okazuje się, że wracamy po ciężkim dniu z pracy a w domu zamiast odpoczynku i ulubionego serialu czeka na nas perspektywa całonocnej nauki. W takich momentach wiele osób ma ochotę zrezygnować i porzucić studia – ale wtedy warto przypomnieć sobie, że to właśnie dzięki wyrzeczeniom i ciągłej edukacji mamy szanse na lepszą przyszłość, dobrze płatną pracę i spełnienie zawodowe.

Połączenie studiowania i pracy jest trudne, ale możliwe. Rozwój zawodowy i zdobywanie doświadczenia jest z pewnością jedną z rzeczy, które warto zrobić na studiach. Inwestujmy więc w siebie i swoją przyszłość!

Autor: Ewelina Podsiadło

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.