3 kw. '23

Po siłę i spokój idź do lasu!

Po siłę i spokój idź do lasu!
()

Starożytne Indie przez lata uznawały las za dom pustelników i anachoretów[1]. Las był najczęściej oddalony od zgiełku miast i ludzi, często otoczony magiczną historią. Wierzono, że w nim można było osiągnąć wolność duchową i umysłową lub zostać oświeconym. Odprawiano w nim mszę, rytuały, pochłaniano się w moc modlitwy, a często cisza i spokój pozwalała na polepszenie kondycji własnego umysłu. Las dla wielu był też dzikim domem, miejscem kontemplacji w celu doskonalenia siebie, swojej świadomości i samokontroli.

Lecz co tak naprawdę czyniło i czyni las tak wyjątkową ostoją spokoju? I jakie są zalety lasu?

Poznaj niezwykłą moc lasu

Las jak wiemy, od początku był mocno związany z człowiekiem. To tam człowiek mógł znaleźć schronienie, pożywienie w postaci roślin, drewno czy zwierzynę. Dla niektórych ludów koczowniczych był siedliskiem bóstw i wielu legend, które kryły za sobą objaśnienie zjawisk występujących w przyrodzie. Z czasem, las stał się tylko bogactwem naturalnym lub po prostu obszarem występowania surowca drzewnego, niezbędnego do ogrzania domów i sporządzenia strawy.

Jakie są zalety lasu?

Jednak moc lasu to nie tylko udeptane przez zwierzęta ścieżki, przyjemny szum drzew i jesienne zbiory, lecz czyste powietrze, naturalne piękno i oddalenie od tłumu ludzi. To wszystko jest w stanie nas uspokoić i załagodzić nerwy skołatane przez narastające tempo naszego życia. Ruch na świeżym powietrzu to podstawa zdrowego trybu życia. Lasy coraz częściej nie tylko pełnią funkcję rekreacyjną, ale turystyczną. Coraz więcej osób zachęca i korzysta z uroków i zalet lasów– w szczególności mieszkańcy miast, którzy pragną odpocząć od drogowego hałasu, szarych murów miast i tworzących się zanieczyszczeń powietrza.

Nietypowe lasy w Polsce

Dla tych, którzy myślą, że każdy las wygląda tak samo, przygotowałam zestawienie nietypowych i niezwykłych leśnych obszarów, które oderwą nie jednego od pędzącego trybu dnia:

  • Krzywy Las w Nowym Czarnowie – las nie jest naturalnym wytworem przyrody, lecz został stworzony przez człowieka za pomocą specjalnych obciążników, które nadały drzewom unikalnego wyglądu. Podobno sosny miały zostać uformowane w taki sposób by przypominały wyglądem płozy sań i tym samym miały ułatwić ich produkcje. Drzewa jednak zostały i stały się niesamowitą atrakcją w Gminie Gryfino, gdzie tworzą malowniczy krajobraz niczym z Alicji w Krainie Czarów.<,li>

  • Rezerwat Bór na Czerwonym – jest to przepięknej urody bór nad torfowiskiem, w którym mieszczą się drewniane platformy z widokiem na Tatry Główne. W porannych godzinach często jest tam gęsta mgła i można się poczuć jakby chodziło się w chmurach. Sprawdź także, jakie są popularne szlaki w Tatrach.
  • Leśna ścieżka przyrodnicza w rezerwacie „Czartowe Pole” – na szlaku w rezerwacie możemy nie tylko przejść się malowniczym lasem, który przypomina dżunglę,  ale również podziwiać kaskady rzeki Sopot. Na trasie można znaleźć kilka tabliczek edukacyjnych z ciekawostkami, a cała trasa jest bardzo przyjemna w przejściu. Spacer ułatwiają drewniane pomosty, schodki i barierki, które wyglądają jakby sama przyroda je stworzyła i wplątała w pobliską okolicę.
  • A jeżeli chcesz zaznać więcej spokoju, to przeczytaj o technice mindfulness. Medytacja może być równie skuteczna, jak wędrówki po lesie.


    [1] Anachoreta- człowiek świątobliwy, żyjący w odosobnieniu, praktykujący ascezę

    Autor: Gabriela Włodarczyk

    Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

    Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

    Średnia ocena / 5. Głosów:

    Jak narazie nikt nie głosowal.




    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Szukaj
    Multis Multum

    Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

    Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

    Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

    Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

    Gdzie możesz nas czytać?

    Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.