Po siłę i spokój idź do lasu!
Starożytne Indie przez lata uznawały las za dom pustelników i anachoretów[1]. Las był najczęściej oddalony od zgiełku miast i ludzi, często otoczony magiczną historią. Wierzono, że w nim można było osiągnąć wolność duchową i umysłową lub zostać oświeconym. Odprawiano w nim mszę, rytuały, pochłaniano się w moc modlitwy, a często cisza i spokój pozwalała na polepszenie kondycji własnego umysłu. Las dla wielu był też dzikim domem, miejscem kontemplacji w celu doskonalenia siebie, swojej świadomości i samokontroli.
Lecz co tak naprawdę czyniło i czyni las tak wyjątkową ostoją spokoju? I jakie są zalety lasu?
Poznaj niezwykłą moc lasu
Las jak wiemy, od początku był mocno związany z człowiekiem. To tam człowiek mógł znaleźć schronienie, pożywienie w postaci roślin, drewno czy zwierzynę. Dla niektórych ludów koczowniczych był siedliskiem bóstw i wielu legend, które kryły za sobą objaśnienie zjawisk występujących w przyrodzie. Z czasem, las stał się tylko bogactwem naturalnym lub po prostu obszarem występowania surowca drzewnego, niezbędnego do ogrzania domów i sporządzenia strawy.
Jakie są zalety lasu?
Jednak moc lasu to nie tylko udeptane przez zwierzęta ścieżki, przyjemny szum drzew i jesienne zbiory, lecz czyste powietrze, naturalne piękno i oddalenie od tłumu ludzi. To wszystko jest w stanie nas uspokoić i załagodzić nerwy skołatane przez narastające tempo naszego życia. Ruch na świeżym powietrzu to podstawa zdrowego trybu życia. Lasy coraz częściej nie tylko pełnią funkcję rekreacyjną, ale turystyczną. Coraz więcej osób zachęca i korzysta z uroków i zalet lasów– w szczególności mieszkańcy miast, którzy pragną odpocząć od drogowego hałasu, szarych murów miast i tworzących się zanieczyszczeń powietrza.
Nietypowe lasy w Polsce
Dla tych, którzy myślą, że każdy las wygląda tak samo, przygotowałam zestawienie nietypowych i niezwykłych leśnych obszarów, które oderwą nie jednego od pędzącego trybu dnia:
A jeżeli chcesz zaznać więcej spokoju, to przeczytaj o technice mindfulness. Medytacja może być równie skuteczna, jak wędrówki po lesie.
[1] Anachoreta- człowiek świątobliwy, żyjący w odosobnieniu, praktykujący ascezę
Autor: Gabriela Włodarczyk