1 kw. '22

Planszówki dla każdego

Planszówki dla każdego
()

Spis treści

Domowe imprezy stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w czasach pandemii. Wielu z nas częściej decyduje się na zaproszenie znajomych do domu niż na korzystanie z lokali publicznych, takich jak bary czy kluby taneczne. Co jednak możemy zrobić, aby domowa impreza była równie udana, jak wyjście na miasto? Jakie atrakcje możemy zapewnić swoim gościom? Coraz większym powodzeniem cieszą się gry planszowe. Każdy z nas jako dziecko grał, chociażby w Chińczyka. W dzisiejszych czasach rynek daje nam dużo większe możliwości w tej dziedzinie. Bez problemu możemy zakupić różnego rodzaju gry planszowe, a wybór jest tak obszerny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej przedstawiam kilka moich ulubionych planszówek, które nigdy mnie nie zawiodły.

Najlepsze planszówki na domową imprezę

Activity – sprawdzenie kreatywności

Dozwolona liczba graczy to od 3 aż do 16 osób, dlatego gra sprawdzi się zarówno w mniejszym gronie, jak i na sporej imprezie. Rozgrywkę można prowadzić bez podziału na grupy lub w większych zespołach. Według instrukcji gra jest przeznaczona dla osób w wieku od 12 do 112 roku życia i faktycznie nikt  nie może poczuć się za stary na tę zabawę. Jest oparta na tradycyjnych kalamburach – należy odgadnąć przedstawiane przez inną osobę hasło. Jest jednak dużo bardziej rozbudowana, przez co dostarcza jeszcze więcej emocji. Gracz przedstawia bowiem swoje hasło w jeden z trzech sposobów: poprzez rysunek, słowa lub gesty, w zależności od pola, na którym stanie jego pionek. Jeżeli którykolwiek z tych sposobów nie jest mocną stroną gracza – nie ma się czym martwić! Hasło, które wybiera ma trzy poziomy trudności – to on decyduje, którą kartę chce zabrać. Od tego jednak zależy ilość pól, o które przesunie się jego pionek, jeżeli przeciwnicy odgadną hasło. Czas pokazywania hasła odmierza klepsydra. Zabawę wygrywa oczywiście osoba, która pierwsza dotrze do mety. Activity jest idealną grą towarzyską, która rozbudzi każdego znudzonego gościa. Śmiechu przy niej nie ma końca!

5 sekund – szybkie myślenie

Gracz słyszy polecenie: „Wymień trzy zwierzęta na literę K” i nagle w jego głowie pojawia się pustka. Ma tylko 5 sekund – kulki w specjalnym czasomierzu mkną w dół spirali, więc musi się wziąć w garść! W ten sposób z pozoru łatwe pytania stają się nie lada wyzwaniem. Może kluczem do sukcesu jest nie zwracanie uwagi na uciekający czas? Pod jego presją często padają dziwaczne odpowiedzi, ale to właśnie one najbardziej wszystkich rozśmieszają. Czasami szczęście sprzyja i można wymigać się od udzielenia odpowiedzi lub zadać pytanie przeciwnikowi. Mogłoby się wydawać, że po kilku rozgrywkach zapamiętamy pytania i udzielenie odpowiedzi będzie łatwiejsze. To jednak nie będzie takie proste – mamy do dyspozycji aż 744 pytania. Taka ilość pojawia się w oryginalnej wersji gry, natomiast obecnie na rynku dostępne są już różne jej wydania, m.in. „5 sekund junior”, „5 sekund bez cenzury”, czy „5 sekund podróże”. Każdy może więc wybrać wersję, która najlepiej pasuje do jego rodziny, czy znajomych.

Dobble – trening spostrzegawczości

To rodzaj trochę spokojniejszej gry, gdyż wymaga dużego skupienia. Szukanie wspólnych elementów brzmi łatwo, ale to tylko pozory. Symboli jest wiele i różnią się wielkością. Trzeba mieć dużą spostrzegawczość, aby szybko znaleźć element wspólny. To dlatego podczas tej gry stwierdzenie: „Niemożliwe, przecież nic się nie pokrywa” można usłyszeć wiele razy. Nic bardziej mylnego – każde dwie dowolne karty mają zawsze jeden wspólny symbol. Trzeba go znaleźć, zanim zrobią to inni! Czas to pieniądz, bo wygrywa gracz, który najszybciej pozbędzie się wszystkich swoich kart. Dodatkowej rozrywki dostarczają różne kombinacje „mini gier” – w zależności od liczby graczy i tego, która wersja spodoba się wszystkim najbardziej.

Hexx – zakręcona układanka

To idealna gra dla osób, które lubią układać puzzle. Doskonale sprawdzi się w mniejszym gronie – liczba graczy to od 2 do 5 osób. Potrzebny jest tylko duży stół i sokoli wzrok. Gracze otrzymują taką samą liczbę kart – każda składa się z sześciu kolorowych trójkątów, tworzących sześciokąt. Zadaniem graczy jest dopasowanie kolorem swojej karty do wzoru, ułożonego na stole. Nie może być zbyt łatwo – trzeba dopasować kolorystycznie krawędzie przynajmniej dwóch trójkątów. Gdy dopasujemy ich jeszcze więcej, będziemy mogli oddać kilka swoich kart wybranemu przeciwnikowi. Trzeba się spieszyć, gdyż wszyscy grają jednocześnie. Zabawę wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się wszystkich kart.

Rummikub – nowoczesna odsłona gry karcianej

Jest to rodzaj spokojnej, logicznej planszówki. Spodoba się osobom o ścisłym umyśle, którym wymyślanie strategii nie sprawia wielkich problemów. Rummikub przypomina tradycyjną grę karcianą „Remik”. Ze względu na jej charakter liczba graczy jest ściśle określona i może wynosić maksymalnie 4 osoby. Polega na wykładaniu na stół plastikowych kart z numerkami. Muszą one stanowić określone serie (co najmniej trzy kolejne cyfry z jednego koloru) lub grupy (trzy lub cztery takie same cyfry różnych kolorów). Kluczową kwestią w grze jest możliwość dowolnego przekładania kart, wyłożonych na stół – oczywiście z zachowaniem zasad serii lub grupy. Nie da się więc zaplanować swoich ruchów, ułożenie kart na stole zmienia się zbyt szybko. To dlatego trzeba dobrze myśleć i starać się przekładać karty tak, aby pozbyć się ich jak najwięcej podczas swojego ruchu. Uśmiechem od losu jest karta Jokera, która może zastąpić dowolnie wybraną kartę. Rozgrywkę wygrywa gracz, który pierwszy pozbędzie się swoich kart. Pozostali uczestnicy liczą punkty z kafelków, których nie zdążyli wyłożyć.

To tylko kilka z wielu fajnych planszówek, które dziś oferuje nam rynek. Warto poszukać odpowiedniej dla siebie, a na imprezie odłożyć telefony i miło spędzić ze sobą czas.

Autor: Karolina Markowicz

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.