Pewność siebie to podstawa – jak budować ją od najmłodszych lat?
Spis treści
- Samoakceptacja i pewność siebie
- Jak budować pewność siebie u dziecka?
- Jak budować swoją pewność siebie?
- Budowanie pewności siebie – podsumowanie
Poczucie własnej wartości to fundament, który pozwala na budowanie własnego świata takiego, o jakim marzymy. To kluczowy element powodzenia życiowych planów, rozwijania samego siebie, a także odnajdywania się wśród ludzi. Zapewnia pewien rodzaj bezpieczeństwa – pewni siebie będziemy dążyć do wyznaczonych celów, a także pozostaniemy w zgodzie ze sobą w każdym aspekcie swojego życia.
Samoakceptacja i pewność siebie
Podstawą, o jakiej powinniśmy wiedzieć to fakt, że ta cecha zaczyna się wykształcać już w wieku dziecięcym. Mają na nią ogromny wpływ rodzice, a także spotykani poza domem nauczyciele i rówieśnicy. W kolejnych etapach kontrolę może przejąć środowisko, w jakim się znajdziemy. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że kiedy przestajemy być dziećmi, pewność siebie zależy przede wszystkim od nas samych. Jak więc budować pewność siebie od momentu, w którym nauczyliśmy się mówić?
Jak budować pewność siebie u dziecka?
Choć nie da się cofnąć czasu do dziecięcych lat, możemy wziąć sobie do serca kilka fundamentalnych punktów, które wykorzystywane w stosunku do własnych dzieci, będą miały wielką moc. Warto chwalić małego człowieka nawet za drobne sukcesy, tak aby nauczył się doceniać siebie. Niezwykle ważne jest także pogłębianie świadomości, czyli bycie szczerym wobec malucha, na tyle na ile jest to możliwe. Pozwólmy na samodzielne rozwiązywanie niektórych problemów oraz próbowanie różnych rozwiązań i czynności, będąc obok i podając rękę, jeśli będzie to konieczne. Podążajmy za rosnącymi zainteresowaniami, nawet jeśli fala nurtujących pytań będzie coraz większa. Jeśli poświęcimy uwagę dziecku w odpowiednim momencie, możemy przekuć to na jego samodzielne rozwijanie powstających pasji. Ostatnie i nie mniej ważne, to aby podchodzić do dziecka z szacunkiem i jeśli krytykować to tylko konstruktywnie. To tylko kilka elementów, które konsekwentnie stosowane, zbudują poczucie bezpieczeństwa, bezwarunkowego wsparcia i pewności, która wyraźnie zaowocuje w dorosłym życiu.
Jak budować swoją pewność siebie?
Wracając do „tu i teraz”, to moment, w którym naprawdę możemy wziąć sprawy w swoje ręce i uzupełnić ewentualne braki lub potknięcia, które miały miejsce po drodze w naszym życiu. Nie zostawiajmy tego na później, bo odnalezienie balansu w tej sferze to prosta droga do osiągania sukcesów i utrzymywania świetnego samopoczucia.
Dla dorosłego człowieka chcącego pewnie stąpać po Ziemi powinno być istotnych kilka podstawowych filarów pewności siebie.
- Świadomość, czyli działania zgodne z tym co wiemy i widzimy. Dobrze jest krótko analizować to, co do nas przychodzi i podejmować decyzje w racjonalny sposób.
- Cele, a raczej ich poszukiwanie, osiąganie, doskonalenie i odnajdywanie nowych. Koniecznie zapoznajmy się z kryteriami celów – niech będą mierzalne, ale i dostosowane do nas samych. Każdy jest zupełnie indywidualny i jest w stanie osiągnąć coś innego.
- Asertywność – spróbujmy ją zobaczyć jako autentyczność i życie w zgodzie z własnymi przekonaniami. Unikajmy arogancji czy obojętności – to nie jest cel bycia asertywnym. To przede wszystkim chronienie samego siebie.
- Samoakceptacja — zauważmy, że po prostu jesteśmy i zaakceptujmy to, ze wszystkim, co w nas najlepsze i najgorsze. Wiąże się to także z zaprzyjaźnieniem się z samym sobą, współczuciem i analizowaniem własnych działań. Ściśle powiązana z tym jest odpowiedzialność, przedostatni filar pewności siebie. To świadomość konsekwencji działań, ale i realizacja pragnień i samoakceptacja wyborów. Ważne, aby pamiętać, że to właśnie my jesteśmy sprawcą naszych sukcesów, ale także niepowodzeń. Jako ostatnią, złączającą wszystkie filary w całość, postawimy integralność osobistą. To kluczowe, by pozostać spójnym i wierzyć we własne przekonania. Po to, by być godnym zaufania w oczach innych, ale przede wszystkim, by nie tracić w oczach samego siebie.
Budowanie pewności siebie – podsumowanie
To wszystko to początek drogi po wysokich schodach, które prowadzą do coraz wyższych poziomów pewności siebie. Bezpieczeństwo i spokój to coś, co można osiągnąć, wchodząc po nich coraz wyżej. Poczucie własnej wartości może doprowadzić nas na wyżyny możliwości, pomagając tym samym budować doskonałą karierę, relacje i całe nasze życie. Warto więc dać temu priorytet, bo od życiowego spełnienia może nas dzielić właśnie ten, potężny element.
Autor: Dominika Sysło