25 sie '21

Pamukkale i jezioro Salda – fotorelacja z Turcji

Turcja to jeden z kierunków, który na wakacyjny wypoczynek co roku wybierają miliony turystów. Dla tych, którzy od opalania i wylegiwania się na plaży wolą aktywność, mam dwie tureckie atrakcje (a właściwie trzy), których widok zdecydowanie zachwyca i zapada w pamięci.

Zobacz, jak wygląda Pamukkale – zdjęcia prosto z podróży

Pamukkale, co w języku tureckim oznacza „bawełnianą twierdzę”, to jedna z tureckich miejscowości, która słynie z wapiennych krajobrazów tworzących niesamowite formacje skalne. Wypełnione turkusową wodą termalną wapienne tarasy powstały kilkanaście tysięcy lat temu, za sprawą spływającej po zboczach gór wody bogatej w związki mineralne – m.in. węglan wapnia. Obecnie Pamukkale uznawane jest za Park Narodowy, w związku z czym można poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach. Miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejrzyj zdjęcia z Pamukkale, a zrozumiesz dlaczego.

Tureckie widoki przypadły Ci do gustu? Możesz tam spędzić cały semestr, jeśli zdecydujesz się na Program Erasmus Plus.

Basen Kleopatry tuż obok Pamukkale

Zaraz obok bawełnianej twierdzy znajduje się basen Kleopatry z wodą termalną o temperaturze sięgającej 37 stopni! Basen ten powstał w miejscu, w którym znajdowała się kiedyś starożytna fontanna, a pozostałości po niej i antyczne kolumny spoczywają na dnie basenu. Legenda głosi, że Kleopatra kąpała się w nim, aby zachować wieczną młodość. Podobno woda termalna z basenu odmładza aż o 10 lat!

Jezioro Salda w Turcji – zbiornik o leczniczych właściwościach

Kolejne, jezioro Salda, czyli tureckie Malediwy. Jezioro ma około 44 km kwadratowe powierzchni, aksamitny biały piasek i przejrzystą, błękitną wodę. Jezioro uznawane jest za idealne miejsce dla osób, które cierpią na różne schorzenia skóry – w swojej wodzie zawiera związki hydromagnezytu, które wpływają kojąco na problemy dermatologiczne. Według NASA Jezioro Salda, ze względu na swoją faunę i florę, musi mieć jakieś połączenie z planetą Mars.

Turcja jest idealnym miejscem nie tylko na upragniony wypoczynek na plaży, ale także na aktywne zwiedzanie. Góry Taurus, Kapadocja, Pamukkale to jedne z nielicznych miejsc, które muszą się znaleźć na liście miejsc do odwiedzenia przez turystów.

Pamukkale Zdjęcia z podróży do Turcji
Pamukkale w Turcji to piękna atrakcja turystyczna warta zobaczenia

Autor: Ewelina Podsiadło