30 cze '22

Kobiety w sportach walki

()

Nazywam się Dominika Madej i jestem aktywną zawodniczką MMA. Swoje początki ze sportami walki rozpoczęłam wiele lat temu od karate. Pierwszy raz na trening MMA poszłam dwa lata temu i od razu poczułam, że to coś co zagości w moim życiu na zawsze. 

No dobrze, ale jak to jest z tymi kobietami w MMA? Z moich obserwacji wynika, że różnego rodzaju sporty i sztuki walki uprawia zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn. Mimo to w moim odczuciu nie odstajemy od nich poziomem. Walki kobiet często potrafią być równie widowiskowe i niejednokrotnie dużo więcej się w nich dzieje. Kobiety potrafią pokazać prawdziwy „charakter” i walczyć do końca. Jako przykład takiej niezłomnej zawodniczki można podać Joannę Jędrzejczyk – pierwszą polską mistrzynię największej na świecie federacji Mieszanych Sztuk Walki, jaką jest UFC.

Podczas rozmowy z moim trenerem poruszyłam temat różnic w przygotowaniach do zawodów MMA kobiet i mężczyzn. Kobiety, uwzględniając specyfikę osobniczą, pracują równie mocno, jak mężczyźni. Panie wykonują te same lub podobne ćwiczenia, zawsze dając z siebie możliwe maksimum.  Sytuacja ma się podobnie ze sparingami i treningami techniczno-taktycznymi. Kobiety dążące do osiągnięcia celu nie chcą żadnej karty ulgowej. Oczywiście, to indywidualny wybór, nieustępliwość i chęć osiągnięcia sukcesu.

Z moich obserwacji wynika, że najwięcej kobiet walczy w kategoriach do 57 kg i do 61 kg. Kategorie wagowe są jednak bardzo zróżnicowane. W różnych zakątkach świata walki odbywają się w wagach od 48 kg, aż do kategorii open.

Nie każda kobieta stawiająca kroki na macie od razu chce zostać zawodową zawodniczką. Niektóre ćwiczą rekreacyjnie, czerpiąc korzyści z intensywności treningów. MMA angażuje wszystkie partie ciała, dlatego podczas treningu  można wyrzeźbić sylwetkę rozwijając jednocześnie bardzo ciekawy i złożony wachlarz umiejętności. Sporty walki kształtują charakter i pomagają podnieść pewność siebie. MMA wśród kobiet jest też dobrą formą odstresowania się i odpoczynku psychicznego.

Sporty walki wśród kobiet

Wiele kobiet obawia się pierwszych kroków w tym sporcie. Pojawia się obawa, że nie dadzą sobie rady. To częsty problem, który przeszkadza w wybraniu się na trening MMA dla kobiet. Z luźnych rozmów z koleżankami wywnioskowałam, że zdecydowana większość dziewczyn ma w głowie wizję odbiegającą od realiów treningów. Osobom, które nie mają żadnego doświadczenia w sportach i systemach walki dedykowane są grupy wprowadzające. Przychodząc na tzw. grupę INTRO masz gwarancję, że nie będziesz jedyną osobą, która zaczyna swoją przygodę. Będziesz mogła wspólnie z innymi nauczyć się podstawowych technik i zakochać się w procesie jakim jest nauka walki. Na takich grupach trenerzy zawsze dostosowują tempo do całej grupy. Tłumaczą spokojnie, aż do skutku nawet najmniejsze detale.

Treningi INTRO otwarte są dla każdego. Niezależnie od płci, kondycji, doświadczenia w sporcie, warto spróbować takiej formy spędzania wolnego czasu. Nie ma czym się stresować i trzeba dać sobie szansę!

Autor: Dominika Madej

sporty walki kobiet
kobiety w mma

Sprawdź także wpis: Pilates

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.