30 cze '22

Jednodniowe wycieczki po Małopolsce

Jednodniowe wycieczki po Małopolsce
()

Masz wolny dzień i szukasz pomysłu jak go spędzić w bliskiej okolicy? Wybór padł na województwo Małopolskie i kontakt z naturą? Ten rejon jest wyjątkowo bogaty w atrakcje i ma ich sporo do zaoferowania dla mieszkańców i turystów. Poniżej przedstawiam Wam kilka ciekawych propozycji, które naprawdę warto zobaczyć. Sprawdź jednodniowe wycieczki po Małopolsce.

Zwiedzanie Małopolski w jeden dzień

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Skamieniałe miasto, jak głosi legenda to miejsce, które zostało przeklęte przez złe czarownice i zamienione w kamień. Gigantyczne skały ukryte w gąszczu drzew, pojawiają się na trasie co kilka metrów. Robią niesamowite wrażenie ze względu na swoje rozmiary i kształty. Spacer po Skamieniałym Mieście najlepiej zaplanować wcześniej, tak żeby zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca na trasie. Szczególnie polecam Wąwóz Czarownic i wodospad. W słoneczne dni warto wziąć ze sobą mały koc i odpocząć na polanie z pięknymi widokami. Trasa po rezerwacie jest ciekawa, malownicza, ale również kręta i stroma, należy uważnie patrzeć pod nogi, aby nie potknąć się o wystające korzenie drzew.

WSKAZÓWKI: Dojazd z Krakowa to około 1,5 h. Przed samym wejściem znajduje się płatny parking. Wejście do Rezerwatu jest płatne. W sezonie przy parkingu funkcjonuje mały bar z jedzeniem.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska, zwana Europejską Saharą to ewenement na skalę światową. Największy w Polsce obszar piasków lotnych, aż 33 km² znajdujący się na pograniczu województwa Małopolskiego i Śląskiego. Aby zobaczyć cały teren z góry i z dołu warto rozpocząć swoją wycieczkę od wzgórza Czubatka i tutaj zaparkować auto. Widoki z tego miejsca są oszałamiające. Z góry jest kilka wygodnych zejść, wprost na „pustynny” piasek. Wytyczona ścieżka zaprowadzi nas prosto do najnowszej atrakcji „Róży wiatrów”, która jest ciekawym punktem widokowym. W sezonie letnim w tym miejscu znajdują się food trucki z jedzeniem i napojami oraz wygodne leżaki z widokiem na piaskowy bezkres. Dla miłośników spacerów polecam wędrówkę do ostatniego punktu widokowego, który najlepiej pokazuje pustynny klimat, czyli Dąbrówka. Odwiedźcie to miejsce jak najszybciej, gdyż z roku na rok teren pustyni pokrywa roślinność i przewiduje się, że z czasem zarośnie, zamieniając ten teren w łąkę. W sam raz na jednodniową wycieczkę po Małopolsce.

WSKAZÓWKA: Dojazd z Krakowa zajmuje około 1h. Warto wziąć ze sobą koc, aby odpocząć i zatrzymać się w tym miejscu na dłużej.

Skansen taboru kolejowego w Chabówce i Park Zdrojowy Rabka Zdrój

Skansen taboru kolejowego w Chabówce to mało znana atrakcja turystyczna w Małopolsce, a moim zdaniem jedna z ciekawszych. Miejsce odpoczynku wysłużonych zabytkowych maszyn, rozłożone na dość sporym terenie. Do większości pojazdów można wejść i przyjrzeć się im od środka. Dodatkową atrakcją w okresie letnim jest przejazd pociągiem retro relacji Chabówka-Kasina Wielka. Najlepiej zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby zwiedzić cały skansen i skorzystać z przejażdżki.

Po skończonym zwiedzaniu w Chabówce, warto wybrać się do Parku Zdrojowego w Rabce Zdrój (jest to około 5 minut drogi od skansenu). Park jest po rewitalizacji, na jego terenie znajdziemy tężnie solankową, część sportową i wypoczynkową.

WSKAZÓWKA: Dojazd do Chabówki z Krakowa to około 1,5h drogi. Polecam wziąć wygodny i luźny strój, ponieważ często, aby wejść do maszyn należy wspiąć się po wysokich i stromych schodach.

Autor: Karolina Cichocka

Polecam także wpis: Wakacje za grosze.

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.