30 cze '22

Cenione cechy pracowników na stanowisku w dziale finansowym

Cenione cechy pracowników na stanowisku w dziale finansowym
()

Pośród częstych zmian przepisów podatkowych, zmian gospodarczych, które odnajdują swoje odzwierciedlenie w zwiększonej pracy w działach finansowych istnieje wiele cech u osób pracujących w tym obszarze. Potencjalni pracodawcy w głównej mierze skupiają się na czynnikach biograficznych oraz psychologicznych. Sprawdź jakie cechy powinien mieć pracownik finansów.

Do czynników biograficznych, na które zwraca się uwagę w mniejszym stopniu wśród finansistów to płeć, fizjognomia oraz status ekonomiczny. Są to punkty doceniane, niemniej jednak nie u finansistów/ekonomistów. Niezależnie od tego czy kobieta, czy mężczyzna, czy bogaty, czy biedny każdy z nich ma takie same uprawnienia do pracy w obszarze finansów. Wśród biograficznych czynników wyróżnia się również wiek i doświadczenie, które uznać można za najcenniejsze z cech biograficznych człowieka ubiegającego się o pracę w dziale ekonomicznym. Wiek i doświadczenie mają dużo wspólnego ze sobą. Wiek jest symptomem zdobytego doświadczenia, przy założeniu, że osoba jest cały czas czynna zawodowo. Osoby po 30 roku życia posiadają pierwsze staże pracy, są często świeżo po studiach i co za tym idzie, posiadają stałą chęć dalszego rozwoju, przez co wzrasta ich doświadczenie zawodowe, które przekłada się na efektywność pracy. Osoby po 50 roku życia posiadają duże doświadczenie jednak zapał i chęć do pracy często jest malejąca. Pracodawcy skupiają uwagę często na statusie rodzinnym. Studenci podejmują pracę szybko i na krótki okres, w strefie ekonomistów zatrudniani często na praktyki lub staże. Osoby posiadające rodziny traktowane są jako stabilne osoby, chcące podjąć pracę na dłużej.

Cechy pracownika z działu finansów

Wśród czynników psychologicznych, na które zwraca się szczególną uwagę w dziale finansowym to: inteligencja, percepcja oraz charakter osobowości. W szczególności, że dział ekonomiczny wiąże się z ciągłymi zmianami w przepisach, ustawach cenione będą osoby o wysokiej inteligencji. Taka cecha pomaga przezwyciężyć napotykane problemy, łatwość jego zrozumienia i rozwiązania go. Percepcja pomaga realnie przedstawić sytuację, w której się osoba znajduje poprzez pewność prawidłowego myślenia. Jeśli chodzi o charakter osobowości, idealną osobą w branży finansowej będzie osoba o mocnym emocjonalnie charakterze, opanowana i pewna swoich działań. Charakter finansisty powinien być odporny pozwalając wytrzymać nierówne okresy w pracy i częste zmiany przepisów, z którymi należy się zapoznać i prawidłowo stosować.

Autor: Katarzyna Dobosz

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.